İstanbul’da artık etin üç ayrı fiyatı var

PERDER üyesi marketler fiyat sabitleyip ESK de ithalatı seçince İstanbul'da 3 farklı et fiyatı tarifesi ortaya çıktı. PERDER üyeleri dana kıymanın kilosunu 190 TL'ye satarken, kasaplar ve PERDER üyesi olmayan marketlerde ise 320 TL'ye kadar çıkıyor. ESK mağazalarında ise fiyat 119 TL.

Ekonomi 24 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği'nin (İstanbul PERDER) ramazan ayında et fiyatlarına ilişkin aldığı sabitleme kararı tezgahlara yansımaya başladı. Happy Center Ümraniye Bölge Müdürü Ömer Karakaya, AA muhabirine konuya ilişkin bilgi verdi. ( Berk Özkan - Anadolu Ajansı )

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (PERDER) üyesi marketler fiyat sabitleyip Et ve Süt Kurumu da (ESK) ithalatı seçince şehirde 3 farklı et fiyatı ortaya çıktı. PERDER üyeleri dana kıymanın kilosunu 190 TL’ye satarken, kasaplar ve PERDER üyesi olmayan marketlerde ise fiyat 320 TL’ye kadar çıkıyor. ESK mağazalarında kuyruğa girenler ise 1 kilo kıymayı 119 TL’ye satın alabiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ESK ve İstanbul PERDER ortak çalışmaya giderek ramazan ayında et fiyatlarını sabitleme kararı almıştı. Dünden itibaren PERDER üyesi marketlerde dana kıymanın kilogram fiyatı 190 TL, dana kuşbaşının kilogram fiyatı ise 210 TL’den satışa çıktı. Kıymanın 119 TL, kuşbaşının ise 129 TL’den satıldığı ESK’ye gelenler ise yeni mağazaların açılması talebinde bulundu. Kasaplar ve PERDER üyesi olmayan marketlerde ise kıyma 320, kuşbaşı ise 350 liraya satılıyor.

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (İstanbul PERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere, fiyat sabitleme uygulamasıyla ilgili detayları paylaştı. Güzeldere, “Son zamanlarda kırmızı et fiyatlarında hızlı bir yukarı doğru hareketle fiyat artışı oldu. Ocak ayında 126 lira olan dana karkas fiyatı bugün baktığımız zaman neredeyse 220 liralar civarına denk gelmiş vaziyette. Yüzde 100’lük bir artış var” dedi.

“Fiyat hareketliliği bizi çözüm üretmeye itti” diyen Güzeldere, “ESK, Tarım ve Orman Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde ramazan ayının başlaması münasebetiyle de en azından vatandaşımıza bir fayda sağlamak amacıyla ESK üzerinden et tedariki yapıp biz de kıymalık etin fiyatını 190 TL’den, kuşbaşılık etin fiyatını da 210 TL’den sabitledik. Kasap tezgahı olan, kampanyaya dahil olan üyelerimizde bu fiyatlardan bugün satışa başladık” diye konuştu.

‘Türkiye’de etin üçte birini İstanbul tüketiyor’

Güzeldere, “Türkiye’de kırmızı etin yaklaşık üçte birini İstanbul tüketiyor. İstanbul’a eti Anadolu’dan tedarik ediyoruz. Anadolu’dan buraya doğru arzı rahatlatmak için, İstanbul’a et geldiğinde lojistik ve diğer girdileriyle beraber tüketicimize daha yüksek fiyatlardan ulaşıyordu. Buradaki amaç Anadolu’daki arzla etin yükselişini, ateşini düşürmeye gayret gösteriliyor. Son zamanlardaki spekülatif artışlar maliyetle izah edilemiyor. Depremdeki bölgeler bizim hayvan popülasyonumuzun çok azını oluşturuyor. Yüzde 1’lerle bile ifade edilmiyor. Depremin ilk haftası 30-40 lira üzerine geldi, son 1 haftada da yaklaşık 30 lira daha geldi. Bunlar maliyetle açıklanamıyor. Ciddi spekülasyon var” dedi.

Et ithalatı başladı ancak ucuzluk ramazana yetişmeyecek

Saatlerce kuyrukta bekleyip kıyma alamadılar

Fiyat sabitleme uygulamasının başladığı ilk gün marketten alışveriş yapan müşteriler fiyatlardan oldukça memnun kaldı. Saadet Durmuş, “Bence fiyatların bu hali güzel. Zaten birçok insan et alamıyordu, sıkıntı yaşıyorlardı. Sabitlenmesi iyi olmuş, inşallah hep böyle devam eder. Şu an fiyatlardan memnunuz. Çok fazla alım olmuyordu, alırsak bile 100 liralık, yarım kilo hatta daha az almaya çalışıyorduk, bir iki yemeklik gibi. Şu an bu şekilde devam ederse en azından insanların da alım gücünün artacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ESK’ye alışverişe gelen Yüksel Özcan da, “Ben kıyma almaya geldim, yok diyorlar. 1,5 saat yol geldim, ortada bir şey yok. Mağdur oldum. Beklemem de 3 saati buldu, kıyma yok” dedi. Ramazan Şahin ise “Avrupa yakasında bu kurumdan bir tane var. Geliyorsun, gidiyorsun yok. Diğer yerlerde 300, burada 100 lira. Onun için de yapacak bir şey yok” dedi.

Arzu Günaydın da, “İstanbul’un başka bölgelerinde de böyle yerlerin açılmasını istiyorum. 8,5’ta geldiğim de oluyor. Bugün geç geldim, yarım saat bekledim. Normalde 2 saat bekliyoruz. Fiyatlar çok makul. Kasapların fiyatlarına göre gerçekten yarı yarıya. Ben bugün kızımla geldim, 2 tane aldım. Bu fiyata kasapta 1 kilo alabilirim, burada 2 kilo alıyorum. Keşke bütün marketlerde bu fiyatlarda olsa biz de evimize et götürüp yemek yapsak” diye konuştu.

Et fiyatı sözde inecekti, iki günde yüzde 15 zam daha geldi

Et fiyatı sözde inecekti, iki günde yüzde 15 zam daha geldi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.