İzmir’e 100 milyon dolarlık veri merkezi geliyor

Vodafone Türkiye ile Dubai merkezli Edgnex Data Centres by DAMAC kurdukları ortak girişim şirketiyle 2025'te İzmir'de bir veri merkezini devreye alacak. DAMAC dünyada bir milyar dolarlık 'Data Center' yatırımı planlıyor.

Ekonomi 20 Şubat 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Anlaşmayı (soldan sağa) Edgnex Data Centres by DAMAC Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Danish Nayar, Vodafone Türkiye CEO'su Engin Aksoy, Edgnex Data Centres by DAMAC Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Aqil Ali, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Gemici imzaladı.

 Türkiye’nin önde gelen mobil iletişim şirketlerinden Vodafone Türkiye ve dünyanın önemli  dijital altyapı sağlayıcılarından Edgnex Data Centres by DAMAC kurdukları ve eşit hisseye sahip oldukları ortak girişim şirketiyle İzmir’de yeni bir veri merkezi açacak. Yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım yapılması öngörülen veri merkezinin 2025’in ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi hedefleniyor. Faaliyetlerine veri taşıma ve barındırma hizmetleriyle başlayacak olan merkez uzun vadede altı Megawatt kapasiteye kadar ulaşarak Vodafone’un Ege Bölgesi’ndeki en büyük kapasiteli veri merkezlerinden biri olacak. Toplam 12 Megawatt kapasiteye kadar büyümeye elverişli bir yapı olarak tasarlanacak yeni veri merkeziyle birlikte Vodafone’un Türkiye’nin büyükşehirlerindeki veri merkezi sayısı altıya, beyaz alan büyüklüğü ise 13,500 metrekareye kadar ulaşacak.

Vodafone İcra Kurulu'na üçüncü kadın yöneticiVodafone İcra Kurulu’na üçüncü kadın yönetici

Törende konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy gelecek hedeflerinden birinin de Veri Merkezi, Bulut Çözümleri, Siber Güvenlik, Özelleştirilmiş Mobil Ağ ve IoT alanlarında yapacağımız yatırımlarla önümüzdeki 5 yıl boyunca katlanarak artan bir hızda büyümek olduğunu belirterek şunları söyledi:

Küresel bulut bilişim pazar büyüklüğünün 2026 yılına kadar 947,3 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu yükselen ekonomide Türkiye’nin yer almaması düşünülemez. Bulut bilişim için güvenilir ve yüksek kapasiteli veri merkezlerine yatırım yapılması bir zorunluluk olmaya devam ediyor. Bu anlayışla DAMAC ile ülkemize yeni bir veri merkezi kazandırmak üzere güçlerimizi birleştirdik ve bir ortak girişim şirketi kurduk. Bu stratejik ortaklıkla amacımız, Türkiye’de ve diğer global pazarlarda veri merkezi tesisleri geliştirmek. Bu kapsamda İzmir’de kuracağımız ortak veri merkezi projemizin toplam yatırım tutarının 100 milyon dolara ulaşmasını öngörüyoruz. Yeni veri merkezimiz tamamlandığında, teknoloji alanındaki yatırımlarımızın en güçlü halkalarından birini oluşturacak. Vodafone olarak, global deneyimimiz ve yerel yeteneklerimiz ile ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Mühimmat fabrikası, elektriği TikTok'un veri merkezine kaptırdı: Kedi videoları yüzünden büyüyemiyoruzMühimmat fabrikası, elektriği TikTok’un veri merkezine kaptırdı: Kedi videoları yüzünden büyüyemiyoruz

DAMAC’ın hedefleri büyük

Edgnex Data Centres by DAMAC Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Aqil Ali de işbirliğinin kendileri için önemine dikkati çekerek şunları söyledi:

“Şirket olarak dünyada bir milyar dolarlık ‘Data Center’ yatırımları planlıyoruz, 100 milyon dolarlık yatırım da bunun içinde. Bu merkez verimli modüler büyümeye izin veren bir veri merkezi olacak. Bu yatırım iki ülkenin de ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynayacak, Türkiye’nin büyümesine de katkıda bulunacak.Yatırım bizim için de önemli bir dönüm noktası olacak. Türkiye’nin en geniş ve en eski şehirlerinden biri olan İzmir, konumu itibarıyla da Doğu Akdeniz Bölgesi’nin veri merkezi talebini karşılamak adına son derece elverişli. Biz yerel dijital ekonomiler üzerinde maksimum etki alanına sahip olabileceğimiz küresel stratejik ortaklıklar kurmaya önem veriyoruz. Bu nedenle Vodafone ile olan çalışmamız hızla gelişen piyasada dünya standartlarında bir tesis sunacak.”

Veri merkezi yenilenebilir enerji kullanacak

Son teknolojiye sahip olacak yeni veri merkezi Tier 3 standartlarına göre tasarlanacak. Veri merkezi sektöründe, sıfır hataya yakın çalışma koşulları ile birlikte yüzde 99,982 oranında kullanılabilirlik, tam yedekli, yüksek teknoloji özelliklerine sahip veri merkezleri Tier 3 seviyesine erişmiş sayılıyor. Depreme dayanıklılık standartları esas alınarak inşa edilecek olan yeni veri merkezi, soğutma sistemi dahil yedekli altyapı kapasitesi, yedekli bilgi işlem sistemleri ve çalışır durumdayken bile bakımı yapılabilen güvenilir teknoloji merkezine sahip olacak. Yeni veri merkezi yeşil enerji bileşenlerine sahip olacak ve Vodafon Türkiye’nin diğer 5 veri merkezinde olduğu gibi yenilenebilir enerji kullanacak.

Aksoy: Bu yatırım bir başlangıç

Toplantı sonunda iki şirketin yetkilileri basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Yapay zekanın sektördeki yeri ve önemine dikkati çeken Aksoy yeni merkezde de yapay zekanın önemli yeri olacağını dile getirdi. Aksoy “Bu yatırımı başlangıç olarak görüyoruz. Burası modüler bir yapı olarak inşa ediliyor zaten kapasite ihtiyacına göre değerlendirebiliriz” dedi.

Edgnex Data Centres by DAMAC Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Danish Nayar da veri merkezi açısından İstanbul, Ankara başta olmak üzere diğer şehirlerde de potansiyel gördüklerini, yatırım için Orta Doğu ülkelerine odaklandıklarını ve  Türkiye’nin de kendileri için önemli bir ülke olduğunu söyledi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.