Kasım enflasyonu yüksek bekleniyor

Ekonomistler, TÜİK’in yarın açıklayacağı enflasyon verisinin yükselen gıda ve hizmet fiyatları ve doğalgaz kullanımındaki artışın etkisiyle yüksek bekliyor.

Ekonomi 3 Aralık 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı
Kasım ayı tüketici enflasyonunun ekime öre hem ay bazında hem de yıl bazında daha yüksek çıkması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haftanın en önemli gündem maddelerinden kasım ayı enflasyon verisini, bu (pazartesi günü) sabah saat 10.00’da açıklayacak. Ekim ayında nispeten hız kesen Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) kasım ayında artan gıda ve hizmet fiyatları ve doğalgaz kullanımının artmasının etkisiyle hem ay hem de yıl bazında yükselmesi bekleniyor.

Reuters’ın 11 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette, TÜFE’nin kasım ayında aylık yüzde 3.9 artması, yıllık TÜFE’nin ise, sınırlı artışla yüzde 63 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Kasım ayı için, yıllık enflasyon tahminleri yüzde 61.6 ila yüzde 64.1 arasında değişiyor. Aylık enflasyonda tahminler yüzde 3 ila yüzde 4.6 bandında yer alırken ekonomistler, gıda fiyatlarının yanı sıra konutta doğalgaz kullanımının da TÜFE’ye etki edeceğini söyledi. Eylülde yüzde 4,75 olarak gerçekleşen enflasyon ekimde hız keserek yüzde 3,43 olmuş, yıllık ise yüzde 61.36 olarak hesaplanmıştı.

Enflasyon için kötü haber: İstanbul'da perakende fiyat artışı kasımda hızlandıEnflasyon için kötü haber: İstanbul’da perakende fiyat artışı kasımda hızlandı

Yıllık enflasyon da yükselecek

AA Finans’ın, 15 ekonomistle gerçekleştirdiği beklenti anketine göre kasım ayında TÜFE yüzde 3,68 artacak. Ankete katılan ekonomistlerin, kasım ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 3 en yüksek yüzde 4,60 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 61,36 olan yıllık enflasyonun yüzde 62,61’e çıkacağı hesaplanıyor.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.