‘Kenarda param var’ düşüncesi rahat uyutuyormuş

İmkanı olanların para biriktirmesinin ve bu birikimlerini değerlendirmesinin iyi bir şey olduğuna kuşku yok. Ama şimdi para biriktirmenin, 'Kenarda biraz param var' düşüncesine sahip olmanın bir faydası daha ortaya çıktı: Huzurlu uyku sağlıyor.

Ekonomi 10 Temmuz 2024
Tasarruf yaptığı zaman maddi kaygıları azalan insanların daha rahat uyuduğu bilimsel olarak kanıtlanmış.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi Kişisel Finans Araştırma Merkezi’nce yürütülen araştırmada tasarruf yapmanın yaşam kalitesini artırdığı sonucuna ulaşıldı. Tasarruf yapmanın kişilerin maddi konularda daha az kaygılı olmasına olanak sağladığı ifade edilen araştırmada böylece bu kişilerin borç sıkıntısı yaşamadığı veya beklenmedik durumlara hazırlıklı olduğu belirtildi. Ufak bir miktar da olsa aylık para biriktirmenin ruh sağlığına olumlu etki ettiği bildirilen araştırmada tasarrufun insanların stressiz ve rahat uyumasını sağladığı, böylece düzenli uyku alışkanlığı oluşturduğu vurgulandı.

Araştırmada “Kenarda param var” düşüncesiyle bireylerin günlük hayatlarında daha iyimser olduğu belirtilirken para biriktiren düşük gelirli insanların, tasarruf yapmayan zenginlerle aynı oranda memnuniyet duyduğuna işaret edildi.

Bugünün dünyasında tasarruf yapmanın zor bir durum olduğu ifade edilen araştırmada her 10 kişiden 6’sının para biriktirme alışkanlığına sahip olduğu kaydedildi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.