Kira sözleşmelerinde e-kontrat zorunluluğu başlıyor

Kira ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıkların önüne geçmek e-kontrat sistemi devreye alınıyor. 2024 sonuna kadar bütün kontratların dijital ortama aktarılması bekleniyor.

Ekonomi 29 Aralık 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
e-kontrat sistemiyle birlikte bir bölgedeki kiralık dairelerin fiyatları haritalandırılacak.

Son yıllarda ev sahibi-kiracı kavgaları fiyat anlaşmazlığı nedeniyle büyürken, bakanlık bu duruma el attı ve e-kontrat uygulamasının devreye alınması için düğmeye bastı. Artık tarafların kira anlaşması e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Eski sözleşmeler rafa kalkıyor

Eski nesil kira kontratları, e-kontrat sisteminin gelmesiyle birlikte rafa kalkacak. Bu düzenlemeyle birlikte ev sahiplerinin de kiracıların da hakları korunacak. e-kontrat, kiracı ve ev sahiplerini sık sık karşı karşıya getiren fiyat anlaşmazlığında kanıt yerine geçecek.
ATV’nin haberine göre e-kontrat sistemiyle birlikte bir bölgedeki kiralık dairelerin fiyatları haritalandırılacak. Böylelikle ev sahibi ve kiracılar da, kira bedelleri ile ilgili resmi kaynaklardan bilgi alabilecek.

İBB’den araştırma: İstanbul'da kiralar asgari ücretin 1,5 katına çıktıİBB’den araştırma: İstanbul’da kiralar asgari ücretin 1,5 katına çıktı

Vergi kayıpları da önlenecek

Gayrimenkul uzmanı Emrah Gerek, “Kayıt altına alınacağı için artık kontratlar fiyat kontrolleri daha rahat yapılabilecek. Mülk sahipleri de sisteme girdiklerinde daha doğru fiyatlarla vergilerini hesaplayıp ödeyebilecekler. Vergi kısımları daha rahat denetlenebilecek. Bu da tabii fiyatlara yansıyacaktır. Düzenlemeden önceki sözleşmeler de yavaş yavaş bu sisteme dahil edilecek. 2024 yılının sonunda artık tamamen bütün kontratlar resmi olarak dijital ortama aktarılmış olacaklar” dedi.

Bölgesel olarak değerlendirmeler görülecek

Gayrimenkul uzmanı Nilüfer Kas, “Siz kontratı yapıyorsunuz birçok kamu kuruluşuna elden kontratınızı ibraz etmeniz gerekiyor. Sistemde olan kontratla aboneliklerini yapabileceksiniz. Aile hekiminizi değiştireceksiniz. Bunun en büyük avantajı şu olacak. Biliyorsunuz kiracı ile ev sahibi arasında en büyük uyuşmazlık kira bedellerinin belirlenmesi ve kira artış oranları ve mahkemeye gittiklerinde de o bölgedeki rayiç bedeller ile ilgili sorunlar var. Bölgesel olarak bir değerlendirmeyi göreceğiz. 2024’ten itibaren o bölgede hangi sokakta aşağı yukarı kiralamalar ne kadar üzerinden yapılmış” dedi.

Kiracılar fahiş artışlara karşı Meclis’e yürüyorKiracılar fahiş artışlara karşı Meclis’e yürüyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.