Koç Holding, Tat Gıda’nın satışı için düğmeye bastı

Koç Holding, KAP'a yaptığı açıklamada Tat Gıda’nın satışı için Ünlü&Co'yu yetkilendirdiğini belirtti. 40'ı aşkın ülkeye ihracat yapan Tat Gıda'nın potansiyel alıcıları arasında OYAK, Kraft Heinz, Ajinomoto ve Olam International’ın bulunduğu ve ön görüşmelerin başladığı kaydedildi.

Ekonomi 25 Mayıs 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı

Temeli 1967 yılında Vehbi Koç tarafından Bursa Mustafakemalpaşa’da domates ürünleri işlemek üzere “Tat Konserve” adıyla atılan, bugün Japonya’dan ABD’ye 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapan Tat Gıda’nın satışına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Koç Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, satış sürecinin yönetiminin Ünlü&Co.’ya verildiğini belirtti. Holding, Tat Gıda’nın paylarının satışı ve stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla bir çalışmanın başlatıldığını daha önce bildirmişti.

Tat Gıda’nın satışı için potansiyel teklif verenlerin çoğunlukla Türkiye ve komşu ülkelerde benzer satın almalarda faaliyet gösteren küresel gıda markaları olduğu belirtildi. Listenin ilk sıralarını OYAK, Kraft Heinz, Ajinomoto ve Olam International paylaşıyor. Diğer potansiyel alıcılar arasında ise Campbell Soup Company, Conagra Brands, Del Monte Foods, McCormick & Company, Nestle ve Unilever gibi şirketler yer alıyor. Tamek ve Sagra’yı bünyesinde barındıran Tat Gıda’ya en güçlü teklifi OYAK’ın verebileceği belirtiliyor.

Tat Gıda’nın yüzde 41’i halka açık olarak işlem görüyor ve hisselerinin yüzde 44’ü Koç Holding’e, yüzde 10’u diğer Koç Holding şirketlerine, yüzde 5’i ise Sumitomo Corporation ve Kagome Co’ya ait bulunuyor. Şirketin 2022 yılı net satışları 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti ve yıllık bazda yüzde 155 büyüme kaydetti.

OYAK'tan son 20 yılın en yüksek kâr payı: Yüzde 90,1OYAK’tan son 20 yılın en yüksek kâr payı: Yüzde 90,1

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.