Kredi kartında azami faiz artışı bir ay öne alındı

Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 15'e çıkarınca, halen yüzde 1.36 olan ve daha önce temmuz ayında da geçerli olacağını açıkladığı kredi kartı azami faiz oranını yüzde 1.91’e yükseltti.

Ekonomi 24 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki Merkez Bankası ilk icraatında politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarmasının ardından, yüzde 1.36 olan ve daha önce temmuz ayında da geçerli olacağını açıkladığı kredi kartı azami faiz oranını da yüzde 1.91’e yükseltti.

Kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı her ay Merkez Bankası tarafından ilan edilen “referans faiz oranına” 0.55 puan eklenerek belirleniyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile referans faiz 0.88’den 1.36’ya yükseltildi. Buna göre yüzde 1.36’ya 0.55 puan eklenmesiyle temmuz ayından itibaren kredi kartına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1.91’e yükseltilmiş oldu.

Merkez Bankası temmuz ayı için geçerli olan referans faizini aslında daha önce 0.88 olarak ilan etmişti. Yani Temmuz ayında kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1.36 olarak devam edecekti. Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de değişiklik yapılarak, normalde ağustos ayında uygulanması gereken faiz artışı temmuza çekilmiş oldu.

Nass bitti, 'liralaşma' rafa kalktı, faiz geri geldi: Yüzde 15Nass bitti, ‘liralaşma’ rafa kalktı, faiz geri geldi: Yüzde 15

Tebliğin eski haline göre referans faiz oranı, bankaların mevduata uyguladığı ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile politika faizinin yüzde 10 artırılmasıyla bulunacak orandan düşük olan dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu şekilde belirlenen oran ise her ayın sondan 5’inci iş günü olarak ilan ediliyor.

Yapılan değişiklikle, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı yapılması halinde, referans oranın toplantının yapıldığı tarihteki güncel veriler çerçevesinde ilan edilmesi hükme bağlandı. Tebliğe eklenen geçici bir madde ile de referans oran 1-31 Temmuz tarihleri arasında yüzde 1.36 olarak belirlendi. Buna göre kredi kartlarına temmuz ayında uygulanacak azami faiz oranı ise yüzde 1.36 olan referans faiz oranına 0.55 eklenmesiyle yüzde 1.91 olacak.

Piyasaları faiz ateşi sardı: Dolar 25, euro 28 TL'yi aştıPiyasaları faiz ateşi sardı: Dolar 25, euro 28 TL’yi aştı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.