Kurun artmayacağına ikna olan şirketler dövizle borçlanmaya yöneldi

TL faizinin yüksek olması, kurdaki yatay seyir ve ülke risk priminin düşmesi nedeniyle şirketler dövizle borçlanmaya yöneldi. Şirketlerin bu yıl tahvil ihraçları 10 kattan fazla artarak 10 milyar doları aşarken döviz cinsi krediler de arttı.

Ekonomi 16 Mayıs 2024
BDDK verilerine göre, Türk bankaları tarafından kullandırılan döviz kredileri bu yıl yüzde 11 artarak 3 Mayıs itibariyle 141,8 milyar dolara ulaştı.

Dolar ve euro cinsinden şirket tahvili ihraçları geçen yılın aynı döneminde bir milyar doların altındaydı, bu yıl 10 kattan fazla artarak 10 milyar doları aştı. Bu Türkiye’den yapılan ihraçlarda yılın bu dönemine kadar kaydedilen en yüksek ihraç rakamı oldu.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre aralarında Türk Telekom, Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Koç Holding ve Zorlu Holding’in de bulunduğu şirketler ABD devlet tahvil getirisine ek olarak istenen getirinin altı yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesiyle tahvil ihraçlarına katıldı.

Bank Julius Baer & Co. İcra Direktörü ve Gelişmekte Olan Piyasalar Sabit Getirili Portföy Yöneticisi Arnaud Boue “Özellikle ihracat yapan şirketler ve ihalelere çıkan, yeni ihraçlar yapan diğer şirketler olmak üzere döviz cinsinden bazı işlemlere katıldık. Getiriler özellikle diğer ülkelerdeki sıkı değerlemeler ve son kararlardan sonra gelen göreceli istikrar göz önüne alındığında cazip. Dolar ve euro geliri olmayan şirketler için kur riski hâlâ mevcut ancak bu riski hedge etmek için şirketler daha iyi bir iş çıkarıyorlar” dedi.

Bankalardan dövizle borçlanma da artıyor

Şirketler sadece uluslararası tahvil piyasalarından değil yurtiçi bankalardan da döviz cinsi borçlanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre Türk bankaları tarafından kullandırılan döviz kredileri bu yıl yüzde 11 artarak 3 Mayıs itibariyle 141,8 milyar dolara ulaştı.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 2018 ve 2021’deki döviz krizi sarmalıyla sarsılan reel sektör net döviz pozisyonu açığını altı yılda 100 milyar dolardan fazla azaltarak 2023 sonunda 81,5 milyar dolara indirdi. Bank of America analistleri yabancı para cinsinden kredi büyümesinin bankaların kaldıraç azaltma döneminden sonra krediler için yeni bir alan bulması nedeniyle olumlu olabileceğini söyledi.

Bank of America analistlerinden David Taranto yayınladığı notta “Döviz kredilerindeki büyüme yeniden canlanıyor ve bu iyi bir şey. Mevcut borçluluk, döviz görünümü ve sağlıklı spreadler göz önüne alındığında döviz kredileri artık yatırım riski değil Türk Lirası tarafındaki baskıyı azaltmak için bir araç. Bankaların döviz kredilerindeki düşük tek haneli büyüme beklentileri için yukarı yönlü bir risk görüyoruz” değerlendirmesi yaptı.

Şimdi de fazla döviz girişi Merkez’i zorluyor: Dolar hızla düşebilirŞimdi de fazla döviz girişi Merkez’i zorluyor: Dolar hızla düşebilir

Yabancı yatırımcı Türkiye'ye gelmek için döviz kurunda istikrar bekliyormuşYabancı yatırımcı Türkiye’ye gelmek için döviz kurunda istikrar bekliyormuş

Seçimden sonra döviz kurları artmayınca vatandaş TL mevduata döndüSeçimden sonra döviz kurları artmayınca vatandaş TL mevduata döndü

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.