MNG Kargo’yu alan DHL, e-ticarette de yoğunlaşacak

Alman lojistik devi DHL, Türkiye'nin e-ticaret alanında en aktif taşımacılık şirketlerinden MNG Kargo'nun yüzde 100'ünü aldı. MNG Kargo, DHL'in e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacak.

Ekonomi 26 Temmuz 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı
Satışın tamamlanması için Rekabet Kurumu'nun ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu'nun onayı gerekiyor.

Dünyanın en büyük lojistik gruplarından DHL Group, Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden MNG Kargo’nun hisselerinin tamamını satın almak üzere anlaşma imzaladı. 2003 yılında kurulan MNG Kargo, 27 aktarma merkezi, 800’ü aşan şubesi ve yaklaşık 10 bin kişiye sağladığı istihdam ile Türkiye’de sektörün önde gelen oyuncularından birisi. Gerçekleşen anlaşmayla, DHL Group’un uluslararası lojistik uzmanlığından ve geniş küresel ağından faydalanacak olan MNG Kargo, DHL e-ticaret biriminin bir parçası olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacak. Kargo sektörünü yakından izleyenlere göre müşterileri arasında başta Hepsiburada, Trendyol ve Amazon’un da olduğu çok sayıda e-ticaret sitesi bulunan MNG Kargo’yu satın alan DHL böylelikle bu alanda da iddialı hale gelecek.

Kur artışı siparişleri kargoda iptal ettirince yaşanan: 'Paranı 6 taksitte geri al' mağduriyetiKur artışı siparişleri kargoda iptal ettirince yaşanan: ‘Paranı 6 taksitte geri al’ mağduriyeti

‘e-ticaret lojistikte megatrend oldu’

DHL Group CEO’su Tobias Meyer, sürdürülebilirlik, küreselleşme ve dijitalleşmenin yanı sıra e-ticareti lojistikte bir mega trend olarak tanımladıklarını ve 2025 DHL Grup Stratejisi’nde odaklandıkları bir alan haline getirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“E-ticaret, lojistik sektörü ve özellikle de kargo hacimleri için en büyük büyüme faktörlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle, organik ve inorganik büyüme stratejileri ile, e-ticaret sektöründeki ayak izimizi genişletmek için sürekli çalışıyoruz. MNG Kargo, bizim iş portföyümüzü tamamlayacak, bu sektördeki kurulu ağımızı daha da genişletmemize yardımcı olacak.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da Türkiye’nin kargo hacminin, e-ticarette yakalanan çift haneli büyüme ile günden güne artmakta olduğunu belirtti. Dağlıoğlu’na göre sektörün en önemli oyuncularından DHL’in Cumhuriyet’in yüzüncü yılında gerçekleştirdiği bu satın alma, Türkiye’nin potansiyeline olan inancını ve artan yatırım iştahını da gösteriyor.

Sancak'ın ortak olduğu MNG Kargo'yu Birleşik Arap Emirlikleri şirketi satın alıyor!Sancak’ın ortak olduğu MNG Kargo’yu Birleşik Arap Emirlikleri şirketi satın alıyor!

‘Kurulu ağımız güçlenecek’

DHL e-Ticaret CEO’su Pablo Ciano, “DHL e-Ticaret olarak amacımız müşterilerimize güvenilir, ulaşılabilir ve sürdürülebilir e-ticaret teslimat hizmetleri sunmaktır. Bu stratejinin bel kemiğini, kendimiz veya ortaklıklar aracılığıyla işlettiğimiz geniş ağımız, dijital uzmanlığımız ve yetkinliklerimiz oluşturuyor. MNG Kargo’nun satın alınması, kurulu ağımızı güçlendirecek ve global müşterilerimizi Türkiye pazarıyla buluşturmamıza yardımcı olacak” diye konuştu.

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz de DHL Group’un global bilgi ve teknoloji birikimini arkamıza alarak, tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımları ile daha da yüksek istihdam yaratmayı hedeflediklerini söyledi. Satışın gerçekleşmesi için Rekabet Kurumu’nun ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun onayı gerekiyor.

MNG de İstanbul Havaalanı’ndan çıktı, hisselerini Cengiz ve Kalyon eşit paylaştıMNG de İstanbul Havaalanı’ndan çıktı, hisselerini Cengiz ve Kalyon eşit paylaştı

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.

İlgili Haberler