Panama kanalı tıkandı: Bir gemiyi geçirmek için 2.4 milyon dolar ödendi

Kuraklığın gemi şirketlerine faturası yükseliyor. Panama Kanalı’nda su seviyesi düşünce yüzlerce gemi mahsur kaldı. Kanaldan geçişler karaborsaya düşerken, bir şirket gemisini geçirmek için 400 bin dolarlık geçiş ücretinin yanı sıra 2.4 milyon dolar ekstra para ödedi.

Ekonomi 6 Eylül 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı
Kuraklık nedeniyle Panama Kanalı'nda geçen haftasonuna kadar günlük geçiş sayısı 32 gemi ile sınırlandırıldı.

El Nino hava olayının da etkisiyle tarihinin en büyük kuraklığını yaşayan Panama’da dünyanın en önemli su yolu geçişlerinden  Panama Kanalı’nda su seviyesi düştü. Bundan dolayı yüzlerce gemi karşılıklı geçiş için kıyının açıklarında beklemek durumunda kaldı. Kuraklık nedeniyle günlük sadece 32 geminin geçiş hakkı verildi. Atlantik Okyanusu’nu Pasifik Okyanusu’na bağlayan kanalı geçmek için gemi şirketleri sahibi geçişi sağlamak 400 bin dolarlık geçiş ücretinin yanı sıra 2.4 milyon dolar ekstra para ödedi.

Kuraklık Panama Kanalı'nı da tıkadıKuraklık Panama Kanalı’nı da tıkadı

170’e yakın ülkeyi ilgilendiriyor

Kanaldaki tanker trafiğinin aksaması 170’e yakın ülkeyi ilgilendirirken, kuraklık nedeniyle geçen haftasonuna kadar günlük geçiş sayısı 32 gemi ile sınırlandırıldı. Panama Kanalı yetkilileri, kanaldan gemi geçişlerinin 1 yıl daha sınırlandırılacağını duyurdu. Panama Kanalı İdaresi Müdür Yardımcısı Ilya Espino, geçiş sınırlamasının eylül, ekim ve kasım aylarında yağışların kanal havzasındaki su seviyesini yükseltmemesi durumunda geçerli olacağını söyledi.

Geçiş hakkı için açık arttırma düzenleniyor

Bu nedenle, gemi geçişleri de karaborsaya düştü. Panama Kanalı İdaresi, geçiş için açık artırmalar düzenliyor ve global nakliye şirketi Avance Gas Holding’in son raporuna göre, son açık artırmada ismi açıklanmayan bir şirket bir geçiş için rekor ödeme yaptı. Kanalda standart geçiş ücreti 400 bin dolar. Rapora göre, ismi açıklanmayan bir şirket, geçiş için tam 2.4 milyon doları gözden çıkardı. Avance Gas CEO’su Oystein Kalleklev, açık artırmadaki tekliflerin yükselişini şöyle özetledi: “Teklifler ağustos başında 1 milyon dolar civarındaydı. Ardından 2 milyon doları geçti. İki hafta önce bir şirket sahibi, 2.4 milyon dolar ödedi.”

En yüksek teklifler petrol ve gaz taşıyıcılarından

Yılda yarım milyar tondan fazla kargonun taşındığı ve küresel gemi trafiğinin yüzde 6’sının gerçekleştirildiği  Panama Kanalı’nda, en yüksek teklifler genellikle sıvılaştırılmış petrol gazı veya sıvılaştırılmış doğalgaz taşıyan taşıyıcılar tarafından veriliyor. “Kuyruğu atlayabilirsiniz ancak bu son derece maliyetli” diyen Kalleklev, “Rakamlar hızla arttı. Normal ücreti de eklediğinizde, gemilerinizi geçirmek için 3 milyon dolara yakın bir para ödüyorsunuz” diye konuştu.

Gemilerin yük miktarını değiştirdi

Su seviyesinin düşmesi, gemi sahiplerinin yük miktarlarında değişiklik yapmalarına neden olurken, bu da taşımacılıkta zamlı fiyatları ister istemez beraberinde getirdi. Zamlarla birlikte ABD ve Çin arasındaki spot nakliye fiyatlarının yüzde 36’ya kadar yükseldiği görüldü. Geçen yıl 14 binden fazla yük taşıyan tanker kanalı geçti. Bu yıl bu sayının oldukça altına inilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 1909’da inşaasına başlanılan kanal, dönemin parasıyla 337 milyon dolara (Günümüzde 7.3 milyar dolara) mal oldu.

Kuraklık Zap’ı da vurdu: Debisi son 5 yılda yarıya indiKuraklık Zap’ı da vurdu: Debisi son 5 yılda yarıya indi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.