‘POS çalışmıyor, IBAN’a at’ dönemi sona eriyor

Vergi müfettişleri vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine kredi kartı ödemesi kabul etmeyip IBAN’a havale isteyenleri takibe hazırlanıyor. Buna göre hesabına sürekli farklı kişilerden havale gelen hesap sahipleri yakından izlenecek.

Ekonomi 13 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Son zamanlarda özellikle küçük esnafın kartla ödeme yerine müşterilerini IBAN'a EFT yapmaya yönlendirmesi vergi müfettişlerini harekete geçirdi.

Son dönemde vergi kaçırmak amacıyla fiş ve fatura düzenlememek için müşterisinden IBAN yoluyla tahsilat yapmak isteyen işletmelerin sayısının artması Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bu durumun yapılan tahsilatlar yönüyle hem Katma Değer Vergisi (KDV) hem de gelir ve kurumlar vergisi yönüyle vergi kaybına yol açtığı anlaşılınca konu incelemeye alındı. Yakında bu konu hakkında ceza uygulaması başlayacak. Son dönemde küçük esnaf başta olmak üzere, bütün sektörlerde bu durumun yaygın olduğunu vurgulayan kaynaklar, özellikle hizmet sektöründe stok problemi bulunmadığı için müşterilerin IBAN yoluyla ödemeye yönlendirildiğini, tespit edilen sayının oldukça fazla olduğunu kaydettiler.

Bankalar ve kredi kartı okuma makinesi (POS makinesi ve imprinter cihazı) veren diğer kurumlar cihazlarda oluşan satış bilgilerini Maliye ile paylaşıyorlar. Bu bilgiler doğrudan beyanname üzerinden kontrol edilebiliyor. Kredi kartı ile yapılan ödemeler hem KDV hem de gelir ve kurumlar vergisi yönüyle kayıt altına alınıyor.

Hesap sahibi yasa dışı faaliyette bulunuyor olabilir

Kaynaklar, alınan bir mal ya da hizmet karşılığı olarak IBAN hesabına para gönderilen kişilerin yasa dışı bir faaliyette de bulunmaları halinde bu hesaba para gönderenlerin tamamı için aynı suçla itham edilme riski taşıdığına dikkat çektiler. Örneğin vatandaşın gönderdiği IBAN’ın yasa dışı bahis faaliyetinde bulunan bir güzellik merkezi olabileceği belirtildi. Maliye yetkilileri vatandaşları uyararak, “Aynı zamanda alınan mal veya hizmet karşılığında fatura veya fiş alınmadığı zaman tüketici şikâyetine dayanak oluşturacak bir belge de ortada olmayacak” dediler.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, kazançları ile harcamaları uyumlu olmayan kişilere yönelik yaptığı analizlere son dönemde hız verdi. Banka hesap hareketleri, tapu ve araç sicilleri gibi verilerden yola çıkarak kazançlarına kıyasla lüks yaşam emareleri bulunanlar, gerçek kazançlarını beyan dışı bırakanlar denetim kapsamına alınıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in genel yaklaşımının da “Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” olduğu dile getiriliyor.

Seçimden sonra ekonomiyi neler bekliyor: Şenol Babuşcu'ya göre servet ve gayrimenkul vergisi gelebilirSeçimden sonra ekonomiyi neler bekliyor: Şenol Babuşcu’ya göre servet ve gayrimenkul vergisi gelebilir

Seçimden sonra ekonomiyi neler bekliyor? Murat Üçer'e göre yeni vergi ve zamlar gelebilirSeçimden sonra ekonomiyi neler bekliyor? Murat Üçer’e göre yeni vergi ve zamlar gelebilir

Ticari kredi kartları eşe dosta 'meze' olduTicari kredi kartları eşe dosta ‘meze’ oldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.