Sıfır otomobilde indirim yarışı: 300 bin liraya kadar çıktı

1 milyon TL’nin altında sınırlı sayıda aracın kaldığı otomotivde satışlar azalmaya başlarken firmaların 300 bin TL’lere varan oranda büyük indirimlere gitmeye başladığı dikkat çekiyor. İkinci el fiyatlarında ise dengelenme sürüyor.

Ekonomi 27 Mayıs 2024
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı
İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel "Bayilerin geçmiş dönemden verdikleri yıllık siparişleri stok anlamında ellerinde birikmeye başladı" dedi.

Geçen yılı 1 milyon 232 bin 635 adetle rekor satışla kapatan Türkiye otomotiv sektöründe bu yıl işler değişti. Vergi ve kur artışı nedeniyle 1 milyon TL’nin altında sınırlı sayıda otomobil kalırken nisan ayından itibaren satışlar düşüşe geçti. Otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkmasıyla Türkiye otomotiv pazarında son dönemde birçok markanın kredi, takas desteği ve nakit indirimi gibi kampanyalara yoğunlaştığı dikkat çekiyor.

Bazı bayilerin liste fiyatının da altında satış yaptığı, kampanyalarda indirim oranının yüzde 20’yi bulduğu belirtiliyor. Sıfır araçlarda 100-300 bin liraya kadar indirim uygulayan markalar olduğu görülüyor. Nakit indiriminin yanı sıra markaların finansman kampanyaları da sürüyor.

İkinci el araç tarafında ise günlük 450 binden fazla ikinci el araç datasını analiz eden Indicata’nın ikinci el çevrim içi pazar raporuna göre nisanda perakende fiyatların bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,73, yılbaşından itibaren ise yüzde 2,24 arttığı gözlemlendi. İkinci el araç pazarında geçen yılla karşılaştırıldığında ocak-nisan dönemindeki yüzde 2,24’lük fiyat artışının piyasadaki dengelenmeye işaret ettiği belirtiliyor.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bayilerin geçmiş dönemden verdikleri yıllık siparişleri stok anlamında ellerinde birikmeye başladı. Bayiler şu anda her marka, her modele göre kendi içlerinde hem peşin indirimleri uygulamaya hem de kendi bünyelerinde kampanyalar düzenlemeye başladı” dedi.

Piyasalarda fiyatların dengeye oturduğunu ancak yılın ikinci yarısından sonra biraz daha yukarıya doğru çıkmasını beklediklerini dile getiren Ertemel şunları söyledi: “Bence yıl sonuna kadar bu kampanyalar devam edecek. Çünkü şu anda satış adetleri istenen düzeyde değil. Bundan sebep her marka, model kendince satış stratejileri geliştiriyor. Bu stratejilere göre, yıl sonuna kadar bu kampanyalar devam eder. Çünkü faizin yüksek olması, şu anda krediye erişimin zor olması otomotiv sektörünü bu bağlamda zorlayan faktörler. Gelen müşteriler genellikle takasa araç teklif edip üstünü nakit ödeyip alan müşteriler şu anda. Bu tabii ki bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor.”

Otomotivde ‘7 Temmuz’ beklentisi

Ertemel Avrupa Birliği’nin “Genel Güvenlik Yönetmeliği” (GSR) kapsamında, GSR tescili olmayan sıfır araçların 7 Temmuz’dan itibaren satışına izin vermeyeceği haberlerini kendilerinin de takip ettiklerini dile getirdi. İMAS Başkanı Ertemel “Bayiler ve distribütörler ellerinde olan bu araçları bir an önce eritip esasında bu riskten kurtulmak istiyorlar. Bununla alakalı çeşitli kampanyalar düzenleniyorlar. Tahmin ediyorum eğer o tarihe kadar bu araçları satamayıp ellerinde de kalırsa onları belki kendilerine faturalayıp kiralama yöntemiyle belki daha sonra 6 ay-6 bin kilometre şartı oluştuktan sonra kendileri satabilirler diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. Hayrettin Ertemel Türkiye otomotiv pazarında yıl sonunda 900-950 bin adetlik satış hacmi beklediklerini de söyledi.

Perakendede satışlar bıçak gibi kesildi, gelecek üç aydan da umut yokPerakendede satışlar bıçak gibi kesildi, gelecek üç aydan da umut yok

İkinci elde de piyasa durdu: Satış bekleyen otomobil sayısı 1 milyona yaklaşıyorİkinci elde de piyasa durdu: Satış bekleyen otomobil sayısı 1 milyona yaklaşıyor

Otomobil satışları 20 ay sonra frene bastıOtomobil satışları 20 ay sonra frene bastı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.