Şimşek’e göre vergi artışında hedef bütçe açığının bir kısmını kapatmak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi artışlarına 'Milli Dayanışma Paketi' adını verdi. Paketin depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmayı hedeflediğini söyledi.

Ekonomi 10 Temmuz 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı
Hazine ve Maliye Bakani Mehmet Şimşek önümüzdeki dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis edeceklerini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda deprem felaketinden etkilenen vatandaşların yaralarını sardıklarını belirterek, “Bu yıl deprem kaynaklı harcamaların 761,7 milyar liraya (milli gelire oran olarak yüzde 3,1) ulaşmasını bekliyoruz. Bu çerçevede deprem bölgesinde 179 bin konutun inşasına başlandı. Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu depremzedelere teslim etmeyi planlıyoruz.” dedi. Mecliste görüşülen ve vergi artışı getiren torba kanunu ‘Milli Dayanışma Paketi’ olarak adlandıran Şimşek, depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmayı hedeflediklerini söyledi.  Şimşek’e göre söz konusu düzenlemeler ayrıca dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecek. Şimşek, 2023 yılında 15,9 milyon emekli ve 4,9 milyon kamu çalışanını etkileyen önemli iyileştirmeler yaptıklarına işaret ederek, şunları ifade etti:

Bloomberg, 'Şimşek de KKM'den memnun değil' diye yazdı, Şimşek sert dille yalanladıBloomberg, ‘Şimşek de KKM’den memnun değil’ diye yazdı, Şimşek sert dille yalanladı

“Aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde artışlar yaparak refah seviyelerini yükselttik. 2022 yıl sonuna göre en düşük memur maaşını yüzde 141,8, en düşük emekli aylığını ise yüzde 114,3 artırdık. Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz. Bunun için gerekli tedbirleri alıyoruz. Para politikası ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankasının enflasyonla mücadelesine destek vereceğiz. Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz.”

Mahfi Eğilmez: İlk kez bir iktidar kendi kendisine büyük bir enkaz devrettiMahfi Eğilmez: İlk kez bir iktidar kendi kendisine büyük bir enkaz devretti

Dolar arayışı süren Yılmaz ve Şimşek şimdi de Katar'a gittiDolar arayışı süren Yılmaz ve Şimşek şimdi de Katar’a gitti

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.