Tüketicinin keyfi yerine geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksini yayımladı. Güven Endeksi, mayısta bir önceki aya göre 4 puan artarak 91,1'e yükseldi

Ekonomi 23 Mayıs 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı
Tüketicinin güveni yerine geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre tüketiciler yüksek enflasyon ve işsizliğe rağmen önümüzdeki aylara umutla bakıyor. Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre  oranında arttı. Nisan ayında 87,5 olan endeks, Mayıs ayında 91,1 oldu. 2022 yılının haziran ayında 63.4 ile dip yapıp sonra yönünü yukarıya çeviren tüketici güveni o tarihten bu yana sürekli artıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alıyor. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması Tüketici Güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor. Mayıs ayı verileri tüketici güveninin 100’lük kritik sınıra yaklaştığını gösteriyor.

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleriyle ölçülüyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu,100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Verilerinin güvenilirliği uzunca bir süredir tartışmaların konusu olan TÜİK’in anketinde mevcut dönemde hanenin maddi durumuna ilişkin endeks 69,1’den çok hafif bir kımıldamayla 70,6’ya yükseldi. Tüketicinin gelecek 12 aya ilişkin beklentileri ise çok daha olumlu. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi 89,8’den 94’e, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise 95,2’den 100,5’e yükseldi.

2018’den beri en yüksek değer

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, tüketici güven endeksindeki artışı değerlendirdi. Ekonomiye duyulan güvenin her geçen gün artmaya devam ettiğini vurgulayan Nebati, bu yıl Kahramanmaraş merkezli depremlerden kaynaklı olarak sadece martta gerileyen tüketici güven endeksinin mayısta geçen aya göre 4 puan artarak 91,1’e yükseldiğini belirtti.

Nebati attığı tweette şu görüşleri paylaştı:

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.