Turkcell’de üst düzey ayrılık: Genel Müdür görevini bıraktı

2019 yılından bu yana Turkcell Genel Müdürü olan Murat Erkan, sosyal medyadan görevden ayrıldığını duyurdu. Erkan’ın kararı şirket tarafından da KAP’a bildirildi.

Ekonomi 12 Eylül 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Murat Erkan'ın, Turkcell yolculuğu Superonline Genel Müdürü olmasıyla başladı.

Turkcell’deki kariyer yolculuğu 2008 yılında Superonline Genel Müdürlüğü ile başlayan, 2019 yılında ise Turkcell Genel Müdürü olan Murat Erkan, bu görevinden ayrıldı. Murat Erkan, ayrılık kararını sosyal medya hesabından duyurdu. Erkan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şunları dedi: “Turkcell’e liderlik etmek bana her zaman gurur verdi. Aldığım karar üzerine 15 senemin geçtiği ve bu esnada kurduğumuz bağlarla ikinci evim gibi hissettiğim Turkcell’den ayrılıyorum. Bana emanet edilen koltuğu ve unvanı teslim ettim ancak güçlü birlikteliklerimiz asla emanet değil, bundan sonra da hep sürecek.” Erkan konuya ilişkin açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Beraber müthiş işler yaptık, keyifle çalıştık. Tüm Turkcell ailesinin her bir ferdine tek tek teşekkür ediyorum. Turkcell Superonline’daki ilk günümden bu yana hiçbir zaman unutamayacağım bir serüveni birlikte yaşadık. Sizlerle var oldum. Bana olan desteğiniz ve güveniniz için çok teşekkür ederim. Her zaman söylediğim bir şey var; Turkcell adı sadece bir tabela, esas olan ve ona ruhunu kazandıran ise insanlar. Turkcell’i Turkcell yapan bu insanlarla hikayemiz elbet bugün bitmiyor. Yarın yeni bir gün. Turkcell, başarılı işlerine yenilerini eklerken ben de ülkemizin göz bebeği şirketimle gurur duymaya devam edeceğim.”

Turkcell güneşe 240 milyon dolar yatıracakTurkcell güneşe 240 milyon dolar yatıracak

Murat Erkan kimdir?

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Murat Erkan, profesyonel iş hayatına Toshiba’da başladı. Haziran 2008’de Turkcell’e Superonline Genel Müdürü olarak katılan Erkan, 2010 yılında Harvard Business School’da Stratejik Pazarlama Programını tamamladı. Erkan, 2016’da Turkcell’de Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na, 2019’da Turkcell Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Murat Erkan’ın görev yaptığı dönemde hem Superonline hem Turkcell birçok ilke imza attı. Yüksek büyüme oranlarının yakalandığı, Turkcell’in yaşanan teknolojik dönüşüme öncülük ettiği, sürdürülebilirlikle ilgili yurt içi ve yurt dışında önemli çalışmaların gerçekleştiği dönemde Turkcell’deki ekiplere liderlik etti.

Şirketin yüzde 49’u halka açık

Turkcell bankaların elindeki hisseleri 2020 yılında Türkiye Varlık Fonu’na geçti. (TVF) yüzde 26,2 oranıyla Turkcell’in en büyük hissedarı oldu. TVF’nin Turkcell’in en büyük hissedarı olmasıyla diğer ortakların paylarında değişiklikler meydana geldi.
Turkcell’in kurucu ortaklarından olan İsveç merkezli telekomünikasyon şirketi Telia, Turkcell’deki yüzde 24,02’lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell’den çıkış yaptı. Yine Turkcell’in kurucu ortaklarından olan Çukurova Holding, dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yaptı. Rus şirketi AlfaGroup’un çatısı altında bulunan LetterOne adlı yatırım şirket ise şirketteki payını toplamda yüzde 24,8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar oldu. Turkcell’in yüzde 49’u ise halka açık.

GSM'cilerden 'Cep'ten uygun faizli ihtiyaç kredisiGSM’cilerden ‘Cep’ten uygun faizli ihtiyaç kredisi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.