Türkiye hizmet ihracatında çıtayı yükseltti

Türkiye, Ticaret Bakanlığı'na göre 2023'ün ilk 4 ayında 25,8 milyar dolarlık hizmet ihracatı yaptı. Geçen yıla göre artış yüzde 22.6 oldu. Yıl toplamında ise hedef 120 milyar doları aşmak.

Ekonomi 1 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Türkiye'nin 2022 yılı hizmet ihracatı dengesi THY gibi büyük hizmet ihracatçılarının da katkısıyla 50 milyar dolar fazla verdi.

Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına önemli oranda katkıda bulunan hizmet ihracatını geliştirme ve destekleme çalışmaları devam ediyor. Ticaret Bakanlığı Türkiye’nin hizmet ihracatında son 20 yılda 6 kattan fazla artış gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, “2002’de 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 47 artış göstererek 90,5 milyar dolarlık bir rekora imza atmıştır. Böylece 50 milyar dolarlık hizmetler dengemiz, cari açığı kapatma noktasında önemli bir konumda yer almıştır.” dedi.

Bakanlık, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına lokomotif olmak amacıyla ihracatın başta turizm, hava, kara, deniz ve demir yolu taşımacılığı, sağlık turizmi, yabancı öğrenci girişi, bilişim ve yazılım, dizi film ihracatı gibi bütün kalemleri ayrı ayrı geliştirme ve destekleme konusunda çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Dış ticaret açığı 5 ayda 56 milyar doları aştıDış ticaret açığı 5 ayda 56 milyar doları aştı

Türkiye, İspanya’nın ardından en hızlı artışı yakaladı

Açıklamaya göre Türkiye uluslararası alanda hizmet ihracatında başarılı oldu ve yüksek performansı sayesinde dünya genelinde yüzde 1,3’lük payla 23. sıraya yükseldi. Türkiye toplam ihracatta da dünya genelinde yüzde 1’e yakın bir paya sahip bulunuyor.

Geçen yıl hizmet ihracatında elde edilen artışla Türkiye’nin, İspanya’dan sonra dünyadaki ilk 30 ihracatçı ülke içinde en yüksek artış oranına sahip ülke konumuna geldiği vurgulanan açıklamada, hizmet ihracatının bu yılın ilk 4 ayında yüzde 22,6’lık artışla 25,8 milyar dolar olduğu anımsatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında 120 milyar doları aşma hedefi planlanmaktadır. Ticaret Bakanlığı olarak 2023 başından itibaren hizmet sektörlerine aktarılan kaynak 774 milyon 730 bin 132 lira olup 2023 yılı için ayrılan bütçe toplamı ise 2,5 milyar liradır. Ticaret Bakanlığı olarak katma değeri yüksek, fikri mülkiyet yoğun, yaratıcılığın ve yenilikçiliğin ana eksene oturduğu günümüzde TCMB Ödemeler Dengesine net fazla kazandıran alt sektörlerimize ve kalemlerimize yatırımlarımızı, desteklerimizi artırarak hedeflerimize emin adımlarla ilerlemek için çalışmalarımız devam etmektedir.”

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.