1 kişinin öldüğü kavgada telefon silah sayıldı

Bursa'da eski sevgilisini nişanlısıyla gören Adem Oktan'ın başlattığı kavga, ailelerin de araya girmesiyle kanlı bitti. Kavgada bir kişi ölürken 2 kişiye de müebbet hapis cezası verildi ama 25 yıla indirildi. Kavgadaki cep telefonu ise silah sayıldı.

Gündem 27 Eylül 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Bağlarbaşı Mahallesi’nde geçen yıl ağustos ayında 24 yaşındaki H.S. isimli kadın, yanına 27 yaşındaki nişanlısı Sait Tikan ve 22 yaşındaki kardeşi Yasin Sakarya’yı da alarak alışveriş yapmak istedi. Gece saatlerinde markete giden üç kişi yolda H.S.’nin eski erkek arkadaşı Adem Oktan ile karşılaştı. 27 yaşındaki Adem Oktan iddiaya göre; arkadaşının kullandığı motosikletten indi ve H.S.’nin nişanlısıyla kavga etmeye başladı. Kavga sırasında cebinden bıçakların keskinliğini artırmakta kullanılan masatı çıkaran Adem Oktan, Sait Tıkan’a vurdu.

Yaşanan arbede sırasında Sait Tikan, Adem Oktan ve H.S. yaralandı. Çevredekilerin araya girmesiyle kavga sonlanırken, aldığı darbeler sonucu kaşı patlayan Sait Tikan, nişanlısı tarafından hastaneye götürüldü. Kavgayı duyan H.S.’nin babası Fatih Sakarya ile kardeşleri Yasin ve Volkan Sakarya, Adem Oktan’ın ailesinin işlettiği kebapçı dükkanına gitti. Taraflar arasında çıkan tartışma arbedeye dönüşünce, Oktan’ın kardeşi, Muhammet Can Oktan’ın, masanın üzerinden alıp rastgele salladığı cep telefonu, Yasin Sakarya’nın başına isabet etti.

Kadının kardeşi öldü

Güvenlik kamerasına da yansıyan kavgada yaralanıp Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alınan Yasin Sakarya, 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Cinayetle sonuçlanan kavganın ardından Muhammet Can Oktan, Mustafa Oktan, Adem Oktan, İsmail Oktan, Fatih Sakarya ve Sait Tikan gözaltına alındı.

3 kişi tutuklandı

Adem Oktan ile kardeşleri Mustafa Oktan ve Muhammet Can Oktan, çıkartıldıkları nöbetçi mahkemece ‘kasten öldürmek’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘İstemeden yumruğum gelmiş’

Savcılık soruşturmasının ardından, haklarında Bursa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Kasten öldürme’ ve ‘Yaralama’ suçlarından dava açılan sanıklar, çıktıkları duruşmalarda kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Masanın üzerinden aldığı cep telefonu ile başına vurduğu Yasin Sakarya’nın ölümüne neden olmakla suçlanan Muhammet Can Oktan savunmasında, “Olay günü Mustafa abimin cep telefonu tezgahın üzerindeydi. Babamı aramak için telefonu aldım. Dışarıdan, ‘Saldırın’ diye ses duydum. Bağıran kişinin yanında, aralarında Fatih Sakarya’nın da olduğu 8-9 kişi vardı. Elimdeki telefon ile dışarı çıktım. Bu sırada tanımadığım bir kişi bana yumruk atıp boynumu sıktı. Kendimi savunmak için ben de gözüm kapalı halde rastgele yumruk savurdum. Kendimi savunurken elimdeki cep telefonunun birine isabet ettiğini fark ettim. İstemeyerek Yasin isimli şahsa yumruğum denk gelmiş. O sırada zaten telefonum da yere düşmüştü” dedi.

Davanın karar duruşmasında söz alan Muhammet Can Oktan’ın avukatı Hakan Gündoğdu, ‘Kasten öldürmek’ suçlamasını kabul etmediklerini belirterek, “Hakim Bey, cep telefonu ile kim kimi öldürebilir? Cep telefonu ile ancak birilerine mesaj atıp, tehdit edebilirsiniz. Cep telefonu ile kişinin öldüğü duyulmamıştır. Müvekkilim kasten öldürmemiştir. Müvekkilin suçu ‘Bilinçli taksirle adam öldürmek’ veya en kötü şartlarda ölüme sebebiyet veren ‘Kasten yaralama’ olabilir” yönünde savunma yaptı.

Cep telefonu silah sayıldı

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, cep telefonunu silah sayarak Yasin Sakarya’nın ölümüne neden olduğu iddia edilen Muhammet Can Oktan ile kavgaya karışan abisi Mustafa Oktan’a, ‘Kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Hafifletici nedenleri ve sanıkların duruşmadaki iyi hallerini dikkate alan mahkeme, bu cezayı 25’er yıla indirdi. Adem Oktan’ın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, Oktan’ın da aralarında olduğu 4 sanığa ‘yaralama’ suçundan adli para cezası verdi.

Tacizcinin elleri cep telefonu kamerasındaTacizcinin elleri cep telefonu kamerasında

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.