Beş yaşındaki Deniz’in ölümüne neden olduğu öne sürülen klinik mühürlendi

Diş ağrısı nedeniyle götürüldüğü özel diş kliğinde genel anestezi yapılarak tedavi edilen 5 yaşındaki Deniz fenalaşıp, hayatını kaybetti. Savcılık soruşturma başlattı, klinik mühürlendi.

Gündem 18 Kasım 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı

Bursa’da yaşayan Elena-Aydın Sönmez tek çocukları olan Deniz Sönmez’i, diş ağrısı şikayetiyle 10 Kasım’da özel diş kliniği zincirinin Hürriyet Mahallesi’ndeki şubesine götürmüştü. İddiaya göre dişlerinde çürük tespit edilen çocuğa genel anestezi altında narkoz verilip operasyon yapıldı. Bir dişi çekilip dört dişine de dolgu yapılan çocuk narkozun etkisini yitirmesiyle rahatsızlandı. Ağzında yoğun kanama vardı, ateşi yükseldi ve titremeye başladı.

Deniz bunü rağmen şikayetlerinin anesteziye bağlı olduğu söylenerek kanamalı haliyle ilaç yazılıp taburcu edildi. Eve geldikten yaklaşık 20 dakika sonra fenalaşınca ailesinin götürdüğü Dörtçelik Çocuk Hastanesi’nde tedaviye alınan Deniz Sönmez 13 Kasım sabahı oksijen yetersizliğine bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Deniz Sönmez’in cenazesi, Bursa Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsinin ardından Keles ilçesi kırsal Denizler Mahallesi’nde toprağa verildi.

Soruşturma başlatıldı

Deniz Sönmez’in ölümüyle ilgili olarak Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da inceleme başlatıldı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Deniz Sönmez’e operasyon öncesi sedasyon uygulanarak uyutuldu. Aile ise çocuklarına genel anestezi yapıldığını, ancak öncesinde test yapılmadığını öne sürüp operasyon sırasında çocuğun boğazına takılan hortumun geniz etini deldiğini, buna bağlı olarak gelişen kanamanın Deniz Sönmez’in ciğerlerine kan doldurduğunu belirtti. Aile anestezi uzmanı ve hemşiresinin de narkozdan ayılma sürecini beklemeden klinikten ayrıldığını iddia etti.

Soruşturma kapsamında Deniz Sönmez’in annesi Elena ile babası Aydın Sönmez polis merkezine gidip ifade vermiş,  diş kliniğindeki ihmaller zinciri sebebiyle çocuklarının öldüğünü öne sürerek klinik çalışanlarından şikayetçi olmuştu.

Mühürlendi

Diş kliniği bu soruşturma sebebiyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir ay süreyle mühürlendi. Kliniğin mühürlenen kapısına “16.11.2023 tarih ve 229439732 Sayılı Sağlık Bakanlığı oluruna istinaden 1 ay süreyle mühürlenmiştir” yazısı yazıldı. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kararın Sağlık Bakanlığı’nın bilgisi doğrultusunda, soruşturma ve incelemenin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için alındığı belirtildi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sürüyor.

Salgında parti yapılan Bebek Otel 10 günlüğüne mühürlendiSalgında parti yapılan Bebek Otel 10 günlüğüne mühürlendi

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.