AK Parti’nin bozuk otobüs reklamında yer alan şoför: Senaryo doğrultusunda kayıt başladı

AK Parti'nin İstanbul’da bozuk olmayan bir özel halk otobüsünün şoförüyle anlaşıp bozukmuş gibi göstererek çektiği reklam filminde yer alan şoförün ifadesi ortaya çıktı.

Gündem 17 Ocak 2024
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İETT otobüsünün arızalı gösterildiği bir reklam filminde izinsiz olarak kullanıldığına dair görüntüler İBB Haber’den paylaşılmıştı. Görüntülerde yetkililerin yaptığı inceleme sonucunda otobüsün aslında arızalı olmadığı, olayın mizansen bir çekim olduğu belirlenmişti, çekimdeki şoförün ifadesi de ortaya çıktı.Şoför İ.Ç sefer sırasında kendisine bir telefon numarası verildiğini ve arayan kişinin reklam çekimi için çağırdığını söyledi. Motor kapağının açıldığını ve otobüsün yazılı bazı kısımlarının bantlarla kapatıldığını anlatan şoför “Çekimde başrol oyuncusunun otobüsün önünde bekleyen figüranların arasından geçerek ‘yine mi arıza yaptı, işe geç kaldık’ sözüyle bir kurgu ve senaryo doğrultusunda kayıt yapılmaya başlandı” dedi.

Otobüsün arkadan itilmesiyle çekimin sona erdiğini anlatan İ.Ç. daha sonra kendisine resmi İETT görevlilerine gözükmeden çekim yapılan yerden ayrılmasının söylendiğini aktardı.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın paylaştığı ifade tutanağına göre şoför İ.Ç. olayı şöyle anlattı:

“Adım İ.Ç. yaklaşık dört aydır Özel Halk Otobüsü şoförü olarak çalışmaktayım. 12.01.2024 tarihinde C-1056 kapı numaralı araçta 07:40 Taşocakları Hekimbaşı hattında sefere başladım. 08:50 civarında seferimi tamamladım. Daha sonra mal sahibi L.U.’Yu aradım. Araca hususi bir otomobilin sürttüğünü, bir etek lambasının kırıldığını söyledim. Kendisi ‘sorun değil yaptırırız’ dedi. Yaklaşık yarım saat sonra kendisini aradım. Hekimbaşı Taşocakları dönüşünde araç bilgisayarından filoya motor arızası vermemi sonra da reklam çekimi için Bahçeköy’de atacağı konuma gitmemi söyledi. Taşocaklarına vardım, arıza bildirimimi yaptım, ayrıca telefonla da bildirim yaptım.”

‘Reklam filmi çektiklerini söylediler’

Verilen konuma gittiğini anlatan İ.Ç. aradığı kişilerin reklamcı olduğunu belirterek “Çıkan şahıs iki sokak ötede reklam çektiklerini, 10-15 dakika içinde atılan konuma geleceğini söyledi. Beklemeye başladım ve geldi. Arabayı durağın önüne stop edip beklememi söyledi. Sonra kapı numarasını sticker ile kapattılar, plakanın da harf kısmının sonuna büyük I harfi koydular. Arkadaki motor kapağını açtılar. İçine yapay duman ürettiğini düşündüğüm bir aparat yerleştirdiler. Otobüsün etrafında verilen talimatları yerine getirmesinden anladığım kadarıyla figüran olduğunu düşündüğüm kişiler bekliyordu. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra çekime başladılar” dedi.

‘Senaryo doğrultusunda kayıt başladı’

Reklam çekiminde birçok kişinin oynadığını aktaran İ.Ç. ifadesinin devamında “Çekimde başrol oyuncusunun otobüsün önünde bekleyen figüranların arasından geçerek ‘yine mi arıza yaptı, işe geç kaldık’ şeklindeki ifadelerle bir kurgu ve senaryo doğrultusunda kayıt yapılmaya başlandı. Sonrasında otobüsün arkasında daha önce yerleştirilen aparat marifetiyle çıkan dumana doğru gidildi. Çekimin devamında figüranlar ve başrol oyuncusu otobüsü arkadan iteklemeye başladılar. Çekim burada sona erdi. Bana konum atan kişi işimiz bitti istersen yemek alıp gidebilirsin dedi. Yemek aldım, aracıma bindiğim esnada görüştüğüm kişi ‘burada İETT’den resmi görevli arkadaşlar var. Onlar fark etmeden acilen buradan gidin’ dedi. Hareket halinde olduğum için çekim yapılan yerden gittim” diye konuştu.

‘Çok mahcubum’

Çekimin ardından tedirginliğinden bahseden İ.Ç. “Sonra mal sahibi E. hoş bir durum olmadığını, İETT’den yetkili arkadaşların burada olduğunu söyledi, , inşallah bir sorun olmaz dedi. Sonra yoldayken arıza giderilmiştir iletişim talebimi araç bilgisayarı üzerinden filoya ilettim. FSM köprüsüne yaklaştığım esnada Filo’dan beni aradılar. Yaşanan olayı bildiklerini söylediler. Telefonda burada belirttiğim gibi özetle anlattım. Filoyu tekrar aradım kendilerine nereden başlamam gerektiğini sordum. 18:00 15 TY hattında hat başından başlayabileceğimi söylediler. Yaşanan olaydan dolayı çok üzgünüm, böyle bir olaya alet olduğum için kendime kızıyorum. Ve çok mahcubum” dedi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.