Antalya’da apartman arası ‘saç sakal traşı’ kavgası

Antalya’da, apartman aralarında Rus ve Ukraynalı vatandaşların açtığı kuaför ve güzellik salonları tartışma konusu oldu. Antalya Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun, “Resmen perişan haldeyiz. İlçede hizmet veren üyelerim gece yarısı bile arayıp isyan ediyor. Polise gidiyorum sonuç alamıyorum” dedi.

Gündem 23 Ağustos 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Turizm kenti Antalya’da, apartman aralarında Rusya ve Ukraynalı vatandaşlar tarafından açılan kuaför ve güzellik salonları tartışma konusu oldu.

Son 1 yıldır özellikle Konyaaltı ilçesi sınırları içinde çok sayıda erkek berberinin faaliyete geçtiğini söyleyen Antalya Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun, Hürriyet’ten Salim Uzun’a konuştu. Uzun, “Resmen perişan haldeyiz. İlçede hizmet veren üyelerim gece yarısı bile arayıp isyan ediyor. Zabıtaya, polise gidiyorum sonuç alamıyorum” dedi.

Dolar tarifesi

Rus ve Ukraynalı erkek berberlerinin Dolar ve Euro üzerinden fiyat tarifesi belirlediğini vurgulayan Uzun, “Sosyal medya üzerinden müşteri bulup saç-sakal tıraşı için 43 dolar istiyorlar. Sadece boyama 100 dolar. Burun, kulak kılını 6 dolara alıyorlar. El insaf diyorum. Benim esnafın böyle bir tarife belirlese sopayla kovalarlar. Yerleşik yabancıların bazıları Antalya Ticaret Odası’na kayıt da olmuş. Ama ellerinde ustalık belgesi falan yok. Allah’a emanet iş yapıyorlar” diye konuştu.

‘Esnafı sakin tutuyorum’

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden yardım istediğini söyleyen Başkan Uzun, şöyle devam etti: “Bu iş resmen saç-sakal kavgasına dönüştü. Esnafımızı elimden geldiğince sakin tutmaya çalışıyorum. Birileri çıkıp, ‘onlar kendi vatandaşını tıraş ediyor. Size zararı yok’ diyor. Olur mu öyle şey! Bu adamlar dükkan açmasa mecbur Türk berberde tıraş olacaklar. O zaman da bana kayıtlı üyem para kazanacak.”

Bizi de tıraş edecekler

“Bu arkadaşlar saç-sakal tıraşını 1200 TL’ye yapıyor. Biz o parayla 6 kişiye hizmet veriyoruz. Bu nasıl iş anlamadık gitti. Ayrıca Ukraynalı kardeşlerimizin berber açmasına da hiç gerek yok. Bizim esnafımız onlara da hizmet verebilecek kapasitede. Yetkililer bu tespit ve çağrılarımızı dikkate alınmazsa Ukraynalı sığınmacılar korkarım ki bir süre sonra Türk’e özel tarifelerle hizmet veremeye başlayacaklar. İşte o zaman tam anlamıyla biteceğiz.”

Otelcilerden sonra şimdi de taksiciler isyanda: Ruslar ve Ukraynalılar korsan taksiciliğe başladıOtelcilerden sonra şimdi de taksiciler isyanda: Ruslar ve Ukraynalılar korsan taksiciliğe başladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.