Antep’te bir doktora 20 kişi saldırdı, Bakan tutuklamayı duyurdu

Antep’te görevi başındaki bir doktora 20 hasta yakını saldırdı. Sağlık Bakanı, doktorun ağır yaralandığı vahim olayla ilgili 1 kişinin tutuklandığını duyurdu. TTB ise sağlıkta şiddet olaylarının engellenmesi için yasal düzenleme talebini yineledi.

Gündem 21 Ağustos 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı

Gaziantep’te acil serviste görevli doktor, hasta yakını olduğu öğrenilen 20 kişi tarafından darbedildi.

DHA’nın aktardığına göre; yüksek ateş şikayetiyle hastaneye getirilen çocuğa damar yolunun geç açıldığı gerekçesiyle yakınlarının saldırdığı acilde görevli doktor Esadullah Beğoğlu (36), kafasına demirle vurulması sonucu ağır yaralandı. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alınırken, doktor Beğoğlu’nun hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Olayda ayrıca hastanenin gece müdürü Ahmet Sefa Sağlık (36) ile güvenlik görevlisi Gökhan Hacı Yunus (43) da yaralandı. Saldırı anları güvenlik kamerasına da yansıdı.

Hastaneye getirilen çocuğa damar yolunun geç açıldığı gerekçesiyle yakınlarının saldırdığı acilde görevli doktor Esadullah Beğoğlu (36), kafasına demirle vurulması sonucu ağır yaralandı.

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, 1 kişinin tutuklandığını diğer saldırganlarla ilgili adli sürecin devam ettiğini aktardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep’te bir hastanenin acil servisinde görevli olan bir doktorun hasta yakını olan 20 kişi tarafından saldırıya uğraması olayına ilişkin açıklama yaptı. Olaya karışan bir kişinin tutuklandığını duyuran Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Bakan Koca, düzenleme için ‘yakında’ dedi

“Gaziantep’teki bir özel hastanede, hasta sebebiyle hemşirelere sözlü ve fiziki müdahale ile başlayan şiddet olayı, hasta yakını kalabalık bir grubun hastaneye gelmesiyle büyüdü. Bir hekim arkadaşımız durumu tehlike arz edecek düzeyde yaralandı, bir görevli darp edildi. Arkadaşlarımıza tüm sağlık çalışanları adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Olay sebebiyle 1 kişi tutuklanmıştır. Diğer saldırganlar hakkında adli süreç ve soruşturma devam ediyor. Adalet, sağlıkta şiddet olaylarına karşı yapılan düzenlemeler doğrultusunda gereken dersi verecek, buna inancımız tamdır. Bakanlığımızın Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı büyük bir ciddiyetle yakında uygulanmaya konacak. Sağlıkta şiddeti, yasa, tedbir ve toplumsal sağduyu ile yeneceğiz.”

‘Çalışma ortamımız güvenli hale gelmeli’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise olay ile ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Toplumun her kesiminde, yaşamın her alanına giderek artan şiddet, sağlık ortamında da tırmanmaya devam ediyor. Hekimlik mesleğini değersizleştirmeye dönük siyasi söylemlerin yanı sıra her meslek grubunda karşımıza çıkabilecek suçların, hekimlerle ilgili olduğunda öne çıkarılması ve mesleği değersizleştirmeye yönelik bir dille haberleştirilmesi de sağlıkta şiddetin artmasında rol oynamaktadır.

Son olarak Gaziantep’te bir hastanenin acil servisinde görevli doktor ile iki hastane çalışanı, hasta yakını olduğu iddia edilen kişilerin saldırısına uğradı.

Bir an önce sağlıkta şiddete karşı etkili bir yasa dahil gerekli düzenlemeler yapılmalı, toplumda şiddeti besleyen dilin sorumluları ortaya konmalı ve hekimlerin/sağlık emekçilerinin çalışma ortamları güvenli hale getirilmelidir.”

Yine sağlıkta şiddet: Göz doktorunun gözünü yaraladılarYine sağlıkta şiddet: Göz doktorunun gözünü yaraladılar

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.