Atılan cirit halka isabet etti: Yaralılar var

Erzurum'daki festivalde düzenlenen cirit gösterisinde soplara izleyicilere isabet edince bazı vatandaşlar yaralandı. Yaralılara sağlık ekipleri müdahale etti.

Gündem 4 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Bu yıl Erzurum Şenkaya’da ‘Geleneksel Kültür Sanat ve Bal Festivali’nin’ 16.’sı düzenlendi. Çam ormanları ile kaplı alanda yapılan festivalde cirit gösterisi de gerçekleştirildi. Ancak atlarıyla dört nala yarışan ciritçiler ellerindeki ciriti fırlatınca bunlardan bazıları sporcuyu sıyırıp kalabalığa gitti. Sopanın farklı noktalarda başlarına isabet etmesiyle yaralanan 3 kişiye sağlık ekipleri müdahale etti.

Cirit gösterisini izleyen kalabalıkta yaralananlar oldu.

Birkaç izleyicide sopanın vücuduna çarpmasıyla kısa süreli ağrılar çekti. Bazı kişiler ‘Dikkat cirit geliyor’ diyerek eğilip tehlikeyi savuşturdu. Gösteri maçında atlarını dörtnala süren sporculardan biri yere düşerken bir diğeri de atın kontrolünü kaybedip, katılımcıların arasından şeridi atlayarak, oyun alanının dışına çıktı. O anlar tüm katılımcılara korku dolu anlar yaşattı.

Cirit gösterisinde yaralananlara sağlık ekipleri müdahale etti.

İki gün iki gece sürecek olan festivale yakınları ile İzmir’den katılan ve başına cirit sopasının isabet etmesiyle yaralanan İbrahim Kızıltan “Kalabalığın içinde ciriti izliyordum. Sopanın geldiğini fark edemedim. Bir anda deprem oldu sandım ve ışıklar söndü. Kendime geldiğimde başımda şiddetli bir ağrı vardı. Elimi sürdüğümde kanadığını fark ettim. Yanımdakilerin seslenmesi ile sağlık ekipleri gelip müdahale etti. Çok şükür ucuz atlattık. Birbirlerine sopa ile vuran sporcular bu acıya nasıl dayanıyor. Sağlık görevlileri benden başka biri çocuk iki kişinin daha yaralandığını söyledi. Aslında jandarma bizleri uyarmıştı ama daha iyi görelim diye sahayı belirleyen güvenlik şeridinin yanına kadar geldik” dedi.

Yaklaşık 30 dakika süren cirit gösteri yaralanmaların artması üzerine sona erdi. Ardında festivaldekiler yeniden konser alanına gitti, halaylar çekildi.

Toprak podyumdan inmedi! Önce birinci, sonra ikinciToprak podyumdan inmedi! Önce birinci, sonra ikinci

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.