Avukat Feyza Altun’a tweet attı diye 9 ay hapis

Sosyal medyada ‘şeriat sistemine küfrettiği için yargılanan avukat Feyza Altun’a dokuz ay hapis cezası verildi. ‘İnanç özgürlüğüyle bir problemim yok’ savunması yapan Altun’a ceza indirimi uygulanmadı.

Gündem 17 Mayıs 2024
Feyza Altun gözaltına alınırken.

Avukatlığının yanı sıra sosyal medyadaki popülaritesiyle de bilinen Feyza Altun sosyal medyadaki bir paylaşımı nedeniyle ceza aldı.

Yakın zamanda X platformunda yaptığı yorumda “Sokayım şeriata” yazan ve sonrasında silen Altun hakkında soruşturma başlatılmıştı. Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Feyza Altun ve taraf avukatları katıldı.

‘Pişmanlık duymadığı için’ indirim yok

Feyza Altun “14 yıldır avukat olarak görev yapıyorum, şeriat Türkiye’de korunan bir değer değildir. Olay tarihinde ben Farsça bir şiiri X sosyal paylaşım sitesinde kendi adıma kayıtlı kullanıcı hesabımdan paylaşmıştım. Bu paylaşımdan sonra tanımadığım biri ‘lan Feyza şeriat atak mı geçiriyorsun’ şeklinde paylaşımda bulundu. Bunun üzerine ben iddianameye konu tweeti attım. Bu tweetin yanlış anlaşılabileceğini fark edince 5-10 dk sonra tweeti sildim. Suç işleyenler aslında bu tweeti yayanlar ve gündeme getirenlerdir. Türkiye’de şeriat yönetiminin olmasını kabul edemem, Türkiye laik bir devlettir, şeriat yönetimi kafa kesen bir yönetimdir. Ben böyle bir yönetim istemiyorum. Benim din ve vicdan özgürlüğüyle bir problemim yoktur. Beraatime karar verilmesini talep ederim” dedi.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında Feyza Altun’un üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti Feyza Altun’un “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan dokuz ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme heyeti ayrıca Feyza Altun’un suç nedeniyle pişmanlık duymamasından dolayı indirim uygulamadı.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.