Bursa’da 200 yıldır devam eden ‘delilik’: Alabaş etkinliği

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların parçalarından yapılan kostümleri giyip, çevredekileri korkutan kişiler, bu yıl da Alabaş geleneğini sürdürüp, Osmanlı dönemindeki 'Deliler' birliğini andı.

Gündem 2 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Osmanlı Devleti döneminde kara ordusunda görevli, ‘Deli’ adı verilen süvarilerden oluşan, üstün cesaretleri ve farklı giyinme şekilleri ile dikkat çeken Alabaş’lar, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine 36 kilometre uzaklıktaki kırsal Şehriman Mahallesi’nde, her Kurban Bayramı’nın 2’nci günü yapılan şenlikle anılıyor. ‘Deliler’ birliğinin anıldığı şenlik, 200 yıldır sürdürülüyor.

Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların deri ve kemiklerinden kendilerine kostüm yaptılar.

250 kişinin yaşadığı ve 80 haneden oluşan mahallede; özellikle gençler, kestikleri hayvanların deri, kelle, kuyruk, boynuz ve kemiklerini kostüme dönüştürüp, yüzlerine maske geçirip, meydanda toplanarak çevredekileri korkutuyor.
Bu yıl yapılan şenliğe; siyasi parti temsilcileri, STK yöneticileri ve çevre mahallelerden gelenler ile birlikte toplamda 500 kişi katıldı. Etli yemeklerin ikram edildiği şenlikte; 8 genç, kurban derisinden oluşturulan özel kıyafetleri giyip, gösteri yaptı.

200 yılıdır devam eden bir gelenek.

Şenlikte konuşan Şehriman Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma derneği Başkanı Bilal Aydemir, “En az 200 yıldır devam eden bu etkinliğimizi, bundan sonra da sürdüreceğiz. Bu yılki, ‘Alabaş geleneği’ bayağı ilgi gördü. Gelen davetlilerin sayısı, her yıl artıyor” dedi.

Bingöl’de 500 yıllık ‘Divan’ geleneği bu yıl da sürdüBingöl’de 500 yıllık ‘Divan’ geleneği bu yıl da sürdü

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.