CHP’li Günaydın Karabük’lü Dina’yı hatırlatıp uyardı: Sıra Bolu’ya mı geldi

CHP'li Günaydın Karabük Üniversitesi'ndeki usulsüz yabancı öğrenci alımı iddialarını hatırlattı ve benzer şikayetlerin Bolu'dan da geldiğini söyledi. Bakan Tekin'e sorular yönelten Günaydın 'YÖK bunu araştırıyor mu?' dedi.

Gündem 16 Mayıs 2024
CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın.

Karabük Üniversitesi’nde yabancı öğrencilerin usulsüz şekilde okula kaydedildiği iddiası uzun süre Türkiye’nin gündemindeydi. Konuyla ilgili ayrıntılı haberimizi bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Şimdi bunun benzerinin Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) yaşandığı söyleniyor. İddiayı dile getiren CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e “BAİBÜ’de eğitim gören yabancı öğrenci alımlarına ilişkin iddiaların soruşturulması için YÖK’ün başlattığı bir çalışma var mı” diye soran Günaydın, Karabük’te öldürülen Gabonlu öğrenci Dina’yı a hatırlattı ve olaydaki döngünün Bolu’da da yaşandığına dair şikayetler aldığını söyledi.

Yüksek öğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar’ın yabancı öğrenci sayısını artırmayı hedefledikleri açıklamalarını hatırlatan Günaydın yurtdışından öğrenci kabulüne ilişkin sınırlamalarının kaldırıldığını, kararların ÖSYM eliyle değil üniversitelerin kendi bünyesinde YÖK kontrolü ile alınmaya başladığına dikkat çekti. Karabük Üniversitesi’nde yaşanan olayların ardından yabancı öğrencilerin Türkiye’ye kabulüne ilişkin standartların, belli illerde görülen yığılmanın ve yaşam koşullarının sorgulanması gerektiğini dile getiren Günaydın şöyle dedi:

“26 Mart 2023 tarihinde erkek ve ırkçı şiddete maruz kalan Gabonlu öğrenci Dina’nın (Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga) şüpheli ölümünün ardından başlatılan soruşturmada Karabük’te ‘siyah kız öğrencileri taciz eden çeteler ve onların taşra zengini müşterileri’ olduğu, öğrencilerin üniversite kaydının usulsüz yaptırıldığı ve bu yolla gelir sağlandığı iddiaları gündeme gelmiş, Afrikalı öğrencilerin kentte maruz bırakıldığı yaşam koşullarının insanlık onurunu zedeleyici nitelikte olduğu ortaya çıkmıştı. Eski rektör Refik Polat üniversitenin nasıl ticarethaneye dönüştürüldüğünü şöyle anlatmıştı: ‘Üniversite olarak para nasıl kazanılır öğrendim. Devletin bana verdiği yatırım bütçesine yakın para kazanıyorum. Uluslararası öğrenciler, formasyon, yaz okulu, gayrimenkul kiralarımdan kazanıyorum. Sadece yaz okulundan dört milyon para kazandım.”

Karabük Üniversitesi’nde yaşanan sorunların, yabancı uyruklu öğrenci sayısındaki hızlı yükselişin Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde de tespit edildiğini kaydeden Günaydın sivil toplum örgütlerinin yabancı öğrenci sayısının üç yılda 15 katına çıktığına dair açıklama yaptığını dile getirdi. Karabük’te yaşananların Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde de tekrar edeceği endişesi olduğunu kaydeden Günaydın soru önergesinin gerekçesinde şunlara dikkati çekti:

“Üniversitenin açıkladığı bilgilere göre kentte 102 farklı ülkeden 3 bin 234 yabancı öğrenci yaşıyor. Oysa 2019 yılında 506, 2020 yılında 924, 2021 yılında 1633, 2022 yılında 2111 öğrenci vardı. 2020 yılında Prof. Dr. İbrahim Kürtül üniversitenin Uluslararası Öğrenci Koordinatörü olmuş ve o yıldan sonra yabancı öğrenci sayısı yukarıda görüldüğü gibi artmaya devam etmiştir. Kürtül’ün bir önceki görev yeri Karabük Üniversitesi’dir. Karabük Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü olan Kürtül, Karabük Üniversitesi’nde rektör olduktan sonra mal varlığı müthiş hızla artan Refik Polat’ın da yardımcısıdır. Kürtül’den önce Bolu’ya gelen isimler de dikkat çekicidir. Karabük Üniversitesi TÖMER Müdürü Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kundakcı ve TÖMER Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Yılmaz Bacaklı. Kundakçı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde TÖMER Müdürü, Bacaklı da müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.”

Basındaki haberlerde “Karabük’te uygulanan sistemin Bolu’da tekrarlanacağı, Kundakçı ve Bacaklı’nın TÖMER’de kendi ‘kabilelerini’ oluşturduğu” iddiaları yer aldığına işaret eden Günaydın şunları söyledi:

“İddialara göre TÖMER’e alınacak öğretmenler için ilan açılmıyor, göreve gelecek öğretmenlere sınav ve mülakat uygulanmıyor. Öğretmenler, müdür ve müdür yardımcısı aracılığıyla üniversite bünyesinde göreve başlıyor. TÖMER’de kaç öğretmen çalıştığı bilinmiyor. YÖS sınavlarında başarısız olan yabancı öğrenciler, puanlarına ekleme yapılarak istedikleri bölüme yerleştiriliyor. Daha da kritik olanı oturma izni almak isteyen yabancılar TÖMER’de öğrenci gibi gösterilerek rahatlıkla oturum izin alabiliyor.”

Günaydın Bakan Tekin’e şu soruları yöneltti:

 • 1.Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) eğitim gören yabancı öğrenci alımlarına ilişkin yukarıdaki iddiaların soruşturulması için YÖK’ün başlattığı bir çalışma var mıdır?
 • BAİBÜ’nde yabancı öğrenci alımına hangi yıl başlanmıştır?
 • BAİBÜ’de yabancı öğrenci alımı hangi mekanizmalarla ve hangi kriterlerin karşılanması koşuluyla gerçekleştirilmektedir?
 • Kabul edilen öğrencilerin tamamı lise mezunu mudur? Lise son sınıf öğrencileri de kabul edilmiş midir?
 • Farklı üniversitelere ait Sayıştay raporlarında da yer aldığı üzere BAİBÜ’de de yabancı öğrenci sınavı şirketler aracılığıyla yapılan protokollerle mi gerçekleştirilmektedir?
 • Eğer protokoller imzalanmışsa bu şirketler hangileridir? Protokollerin içeriği (öğrencilerin ödemiş olduğu sınav ücretleri, şirketlere ödenen sınav gerçekleştirme ücretleri) nelerdir?
 • Yabancı öğrencilerden alınan eğitim-öğretim ücretlerinden şirketlere ödeme yapılmakta mıdır? Elde edilen gelirler Üniversite’nin hangi kalemlerine harcanmıştır?
 • BAİBÜ’de bugüne kadar ücretsiz öğrenci kabulü yapılmış mıdır?
 • Öğrenim ücreti BAİBÜ tarafından karşılanan yabancı öğrenci var mıdır? Var ise bu sayı kaçtır?
 • Yabancı öğrencilerin yurt ve diğer barınma olanaklarından yararlanma koşulları yerli öğrencilerle aynı mıdır?
 • Yabancı öğrencilerin Türkiye’ye gelişlerinde sağlık kontrolleri (daha önce geçirmiş oldukları bulaşıcı hastalıklar, aşı vs.) yapılmakta mıdır?

Gabonlu Dina'nın ölümü: Dördüncü kez gözaltına alınan şüpheli tutuklandı... 10Haber soruşturmanın ayrıntılarına ulaştıGabonlu Dina’nın ölümü: Dördüncü kez gözaltına alınan şüpheli tutuklandı… 10Haber soruşturmanın ayrıntılarına ulaştı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.