Cumhuriyet törenindeki sözleri nedeniyle gözaltına alınan öğretmen serbest

Antalya'da 29 Ekim töreninde konuşma yapan öğretmen Emine Karakaş akşam gözaltına alındı ve Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ile suçlandı. İfadesi alınan öğretmen gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Gündem 31 Ekim 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı

Antalya’daki TED Koleji’nde Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları yapılırken Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Emine Karakaş da konuşma yaptı. Öğretmen konuşmasında “Cumhuriyetin gözbebeği fabrikalar bir bir yabancılara satılırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çerez gibi parası olan herkese dağıtılırken, yabancılar ülkende imtiyazlarla sefa sürerken, parası olan her şeye hüküm verirken; memurun, doktorun, işçinin, öğretmenin kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken ve en önemlisi, ‘geleceğim’ dediğin gençler umutsuzca ülkeden gitmenin yollarını ararken sen neredesin?” dedi.

Öğretmen Emine Karakaş’ın bu konuşması sosyal medyada da çok ilgi gördü ancak bir süre sonra öğretmen hedef gösterilmeye başlandı. Öğretmen dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Antalya Emniyet Müdürlüğü de öğretmen Emine Karakaş’ın gözaltına alınmasına ilişkin bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

“TED Antalya Koleji’nde 100. yıl kutlamaları kapsamında yapılan konuşma sırasında çekilen görüntülerin ardından aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. 29 Ekim’de Muratpaşa sınırları içerisinde faaliyet gösteren TED Antalya Koleji’nde bir kadın şahsın ‘Cumhuriyet Kutlamaları’ sırasında yaptığı konuşmada kaydedilen görüntüler, sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. ‘Konuşma yapan şahsın bir öğretmen olduğu, konuşmasının içeriğinde ‘Türkiye Yüzyılı’nı hedef aldığı, bir eğitim kurumunda siyaset yaptığı, birlik ve beraberliği zedeleyerek, ayrıştırıcı tutum sergilediği’ şekildeki görüşler üzerine çalışma başlatılmıştır.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatına istinaden, Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince şahsın tespitine yönelik çalışmalar yapılmış, şüpheli (E.K) isimli şahıs bugün yakalanmış, şahıs hakkında ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan adli işlem yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İfadesi alınan öğretmen gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Edebiyat öğretmenine 31 Ekim gecesinde 29 Ekim gözaltısıEdebiyat öğretmenine 31 Ekim gecesinde 29 Ekim gözaltısı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.