Edebiyat öğretmenine 31 Ekim gecesinde 29 Ekim gözaltısı

Antalya’da özel bir okulda görev yapan edebiyat öğretmeni E.K., Cumhuriyet Bayramı’ndaki konuşması nedeniyle gözaltına alındı. Konuşmasında ülkenin geldiği durumu eleştiren öğretmen, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ etmekle suçlanıyor.

Gündem 31 Ekim 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı

Antalya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında özel bir okulda yaptığı konuşma nedeniyle ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlamasıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında işlem başlatılan kadın öğretmen E.K. gözaltına alındı.

Emniyet: Türkiye Yüzyılı’nı hedef aldı

İl Emniyet Müdürlüğü de konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“29 Ekim 2023 günü ilimiz Muratpaşa ilçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren TED (Türk Eğitim Derneği) Antalya Koleji’nde bir kadın şahsın ‘Cumhuriyet Kutlamaları’ sırasında yaptığı konuşmada kaydedilen görüntülerinin sosyal medya hesaplarında paylaşılarak konuşma içeriğinden kasıtla, ‘Konuşma yapan şahsın bir öğretmen olduğu, konuşması içeriğinde Türkiye Yüzyılı’nı hedef aldığı, bir eğitim kurumunda siyaset yapıldığı ve birlik ve beraberliği zedeleyerek, ayrıştırıcı tutumun sergilendiği vb.’ şekilde yer alan görüşler üzerine, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatına istinaden, Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince şahsın tespitine yönelik çalışmalar yapılmış, yapılan araştırmalarda, Şüpheli E.K. isimli şahıs 30.10.2023 günü yakalanmış, şahıs hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi kapsamında; ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan adli işlem yapılmaktadır.”

Sen misin gündem eleştirisi yapan!

Öğretmen E.K’nın, suçlama konusu olan ifadeleri şöyle:

“Cumhuriyetin gözbebeği fabrikalar bir bir yabancılara satılırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çerez gibi parası olan herkese dağıtılırken, yabancılar ülkende imtiyazlarla sefa sürerken, parası olan her şeye hüküm verirken; memurun, doktorun, işçin, öğretmenin kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken ve en önemlisi, ‘geleceğim’ dediğin gençler umutsuzca ülkeden gitmenin yollarını ararken sen neredesin?”

Cumhuriyet coşkusu meydanlara taşınca 'Atatürk' filmi reyting rekoru kıramadıCumhuriyet coşkusu meydanlara taşınca ‘Atatürk’ filmi reyting rekoru kıramadı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.