Elektrik odası kurşunlayandan komşu dövenlere: Olaylı sitede sular durulmuyor

Esenyurt’ta bir çetenin çöktüğü, 230 dairenin 800 kişiye satıldığı Fly Butik Rezidans'ta sular durulmadı. Son olarak bir kişi borcunu ödemediği için kesilen elektriğini açmak için odayı kurşunladı.

Gündem 15 Mayıs 2024

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 212 daire ve 15 dükkandan oluşan Fly Butik Rezidans’ta sular durulmuyor.

Geçen sene bir suç örgütünün ‘çökmesiyle’ gündeme gelen sitede 850 kişiye daire satan örgüte operasyon düzenlenmiş ve 26 kişi tutuklanmıştı.

Sonraki süreçte yönetim Uçarlar Yapı’ya teslim edilse de sular durulmadı. İddiaya göre yeni yönetimdeki Vedat Oral yanına bir başka yöneticiyi de alarak yabancı uyruklu site sakinlerini tehdit etti, şiddet uyguladı.

Site yönetiminin 35 bin liralık borcu nedeniyle elektriğini kestiği bir başka şahıs Ahmet Turgut ise elektrik odasını kurşunlayarak kaçak elektrik çekti.

Site yönetimi başkanı Metin Uçar tüm bu yaşananlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu.

‘Sitemize silahlı bir çete çöktü’

Kendi yaptığı siteye yıllarca silahlı çete nedeniyle giremediğini söyleyen Metin Uçar şöyle konuştu:

“Projeye yaklaşık 22 milyon dolar para harcadık. Ancak daha sonra bir takım talihsiz olaylar yaşandı. Sitemize bir silahlı çete çöktü. Yaklaşık 850 – 900 tane sahte satış yaptılar. Bunun neticesinde binamızı sahte satış yapılan kişilerle doldurdular. Bunun sonucu maalesef olmayan 850 daire, sahte evraklarla, yetkisi olmayan kişiler tarafından insanları dolandırmak suretiyle satıldı. Bu silahlı örgüt bizi yıllarca binamıza sokmadı. Dört operasyon oldu ve sonucunda birçok şüpheli tutuklandı.”

Site yönetimini devraldıktan sonra yeni bir yönetim oluşturduklarını söyleyen Uçar “Yeni yönetimi kurduktan sonra elimizde yaklaşık 160 tane işgalci ile karşı karşıya kaldık. Bunlar çete tarafından korkutulmuş, bize karşı kışkırtılmış insanlar. Burada hep bir soğuk savaş devam ediyor. Maalesef buraya geldikten sonra en güvendiğimiz, şoförümüz, yönetim kurulu üyemiz, başkanvekilimiz bu sisli havadan etkilenerek kendilerine illegal bir yöntem seçerek bir nevi çete içinde çete oluşturdular. Bunları tespit ettikten sonra kendilerini gönderdim. Onlar gittiler çete ile iş birliği içinde oldular. Çetenin destek verdiği kişilerle bize birtakım şeyler yapmaya çalıştılar” diye konuştu.

‘Duvarı yıktı, elektriği açtı’

Yaşananlar dolayısıyla şikayetçi olduklarını söyleyen Uçar şöyle devam etti:

“Ahmet Turgut denilen şahıs çete tarafından sahte evraklarla burada oturtulmuş. Dört tane daireyi işgal eden bir insan. Ne yaptığı belli değil. Bununla ilgili birçok tutanak şikayeti de yaptık. Bu şahsın yaklaşık 35 bin lira elektrik borcu vardı. Biz de şantiye elektriği olduğu için yönetim kurulunun aldığı kararla enerji kesintisine gittik. Bu şahıs tabancası ile elemanımızı etkisiz hale getiriyor. Camları çerçeveleri indiriyor. Elektrik odasına gidiyor. Kapıya beş kez ateş ediyor. Duvarı yıkıyor ve elektriğini açıyor. İllegal işlerinden dolayı görevine son verdiğimiz Vedat Oral isimli bir şahıs da yabancı uyruklu site sakinlerini darp ediyor. Bunlarla alakalı şikayet dilekçelerimiz mevcut.”

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.