Yer Artvin: Karaya oturan gemi selfielere konu oldu

Artvin'in Hopa ilçesi açıklarında fırtınada sürüklendiği kıyıda karaya oturan kuru yük gemisi 177 gündür kurtarılmayı bekliyor.

Gündem 21 Mayıs 2024
Bu haber 4 hafta önce yayınlandı

Artvin’in Hopa ilçesi açıklarında fırtınada sürüklendiği kıyıda karaya oturan ve 13 kişilik mürettebatı operasyonla kurtarılan kuru yük gemisi 177 gündür denizde bekliyor.
Ağır hasar alan alt kısmı onarılıp bulunduğu yerden çekilmesi ya da parçalanarak taşınması düşünülen geminin akıbeti ilçede merak konusu oldu.

Kimileri özellikle turistlerin ilgisini çeken geminin güzel manzara oluşturduğu için bulunduğu yerde kalmasını isterken kimileri de bir an önce gitmesini istiyor.

‘İşler ağır gidiyor’

Geminin onarım çalışmalarının çok ağır işlediğini söyleyen Resul Köse “Bu gemi kasım ayında çok fırtınalı bir zamanda geldi, karaya vurdu. Sürüklenince dümeni kırıldı. Burada o zamandır duruyor. İçinde çalışma yapıyorlar. Altta hasar gören yerleri tamir edip yüzdüreceklermiş. Vatandaşlar biraz tepkili ama başka yerden gelenler de fotoğraf çektiriyor. Buradan kaldırılması lazım, ama onarım işleri ağır gidiyor” diyor.

‘Yılan hikayesine döndü’

İlçe sakinlerinden Bülent Toksoy “Gemi altı aya yakın burada. Gemi çok şiddetli bir fırtınada karaya oturdu. Herhalde yakıt tankı delindiği için ondan sonra hareket edemez oldu. Bu gemi çalışması yılan hikayesine döndü, her gelen ekip ayrı çalışıyor. Motordan su boşaltıyorlar. Bu geminin buradan kalkacağını tahmin etmiyorum. Bu mümkün değil. Oturmuş bir gemiyi kaldırmak için nasıl bir çalışma yürütülüyor kimsenin bilgisi yok” diye konuşuyor.

‘Güzel bir manzaramız oldu’

Naile Küçük de “Bizim için sakıncası ve zararı yok. Burası zaten kayalık olduğu için de yüzülmüyor. Onarım çalışması yapıldı. Bizim güzel bir manzaramız oldu. İlginç bir durum” diyor.

‘Devlete de millete de zarar veriyor’

İsmail Altun ise “Bu gemi devlete de millete de zarar. Bir ara ‘sigorta şirketi ile anlaşıp parçalayacaklar’ dediler. Altı aydır burada yatıyor, satılacaksa satılsın, çekilecekse çekilsin. Altında bir delik tamiri bu kadar sürer mi? Ben anlamadım” tepkisi gösteriyor.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.