Mehmet Şimşek’in eski mesai arkadaşıydı: Ekonomist Berzeg’i arama çalışmaları 10’uncu gününde

Bir dönem Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile beraber mesai yapan ekonomist Korhan Berzeg, Balıkesir'in Gönen ilçesinde kayboldu. Berzeg'den 10 gündür her yerde aranıyor.

Gündem 26 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşayan ve Dünya Bankası’ndan emekli olan 83 yaşındaki Korhan Berzeg doğum yeri olan Balıkesir Gönen’e tatile geldi. 17 Haziran’dan bu yana kayıp olan Berzeg için özel ekip kuruldu, arama çalışması başlatıldı.

Gönen’e  bağlı kırsal Armutlu Mahallesi’ndeki evinden sabah yürüyüşü yapmak için köpeği Tina ile ayrılan Berzeg’in geri dönmemesi üzerine yakınları jandarmaya kayıp ihbarında bulundu. Armutlu ve çevresindeki ormanlık bölgede aramalarını yoğunlaştıran ekipler, şu ana kadar Berzeg ya da köpeğine ait herhangi bir ize rastlayamadı.

Jandarma asayiş ve komando görevlileri ile Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT), İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, Gönen Doğal Afetler Arama ve Kurtarma Derneği (GÖNDAK) ile Gönen Artemea Doğal Afetler Arama Kurtarma ve İlk Yardım Derneği (GADAK) ekiplerinden oluşan 70 kişinin yer aldığı aramalara mahalle sakinleri de destek veriyor. Korhan Berzeg’in eşi Angela Berzeg ile kızları ve damatları ise ekiplerden gelecek mutlu haber için bekliyor.

Diğer günlerde eşinin bir saat sonra yürüyüşten döndüğünü ve birlikte kahvaltı yaptıklarını belirten Berzeg, “Gelmeyince ben biraz bekledim belki daha uzun yürüyüş istemiştir diye. Ondan sonra şüphelendim ve akrabamız Levent’e giderek ‘Korhan yok’ dedim. Patika yolda biz biraz dolaştık, bağırdık ama bir şey yoktu” dedi.

Berzeg, eşinin daha önce böyle bir kaybolma olayı yaşamadığını belirtti.

Korhan Berzeg’in geçmiş yıllarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile beraber mesai yaptılar. Ailesi, Mehmet Şimşek’in bakan olması sonrasında Korhan Berzeg’in ‘Mehmet, ekonominin başına geçerse kısa sürede Türkiye’nin ekonomisi düzelir’ şeklinde yorumda bulunduğunu söyledi.

Ankara’dan özel ekip, Bursa’dan dağcı grubu da arama çalışmalarına katıldı

GÖNDAK Başkanı Kadir Akbulut da olay günü ihbarla hemen harekete geçip aramalara başladıklarını anlattı.

Çalışmalara çok sayıda ekibin katıldığını dile getiren Akbulut, “Hâlâ bir iz bulamadık. Bölgeyi komple taradık, tekrar tarıyoruz. Dronla açıklık bölgeler tarandı. Kuyular, göletler tarandı. Şu anda dağlık bölgeyi tarıyoruz, arama çalışmalarına devam ediyoruz.” diye konuştu.

Devam eden arama çalışmalarına, Ankara’dan özel bir ekip, çevre illerden gelen sivil arama kurtarma ekipleri ve Bursa’daki dağcı grupları da katıldı.

Armutlu Mahallesi’nde kalan emekli edebiyat öğretmeni Mehmet Tüz, “Çocukluğu mahallemizde geçen Korhan Berzeg, İTÜ’de ekonomi üzerine öğretim üyeliği yaptı. Daha sonra ABD’ye giderek Dünya Bankası’nda görev yapıp emekli oldu. Bir süredir İstanbul’da Büyükada’da yaşıyor. Yaz aylarında 1 ay Armutlu’daki evine gelip burada kalıyordu. Geçtiğimiz cumartesi günü kayboldu. Kendisine ulaşılamadı. Kayıp haberini öğrenen İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde her 2 eşinden olan kızları ve damatları buraya gelip çalışmaları yakından izlemeye başladı” dedi.

Bankacıların Gaye Erkan yorumu: ‘En azından aynı dili konuşuyoruz’Bankacıların Gaye Erkan yorumu: ‘En azından aynı dili konuşuyoruz’

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.