‘Taht oyunları’: Babasıyla adaş olan adayın muhtarlığı düşürüldü

Kocaeli İzmit'te Arpalık İhsaniye Mahallesi’nde 31 Mart’ta seçimi kazanan Hasan Erdöl’ün muhtarlığı yapılan 'isim benzerliği' itirazı nedeniyle düştü.

Gündem 18 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

‘Hep aynı nehirde yıkanamazsın’ düsturundan yola çıkan romantik felsefeciler ne diyor: “Aynı kişiyi bulmazsın. Aynı kişide bile.” Ama yanılıyorlar! İzmit’teki bir mahallede iki kişiyi aynı seçim pusulasında tek bir isimle görmek mümkün. Yani en azından itirazlar ve sonrasında gelişen Aziz Nesinlik hikaye böyle. Nasıl mı? Hadi öğrenelim…

Yerel seçimlerde Balıkesir’de zafere ulaşan CHP’li Ahmet Akın’la aynı isme sahip bir başka aday seçimden önce bir muamma oluşturmuştu. CHP’li Akın kendisiyle aynı isme sahip bu ‘bağımsız’ adayın bilinçli olarak AK Partili mevcut belediye yönetimi tarafından çıkarıldığını iddia etmişti.

Kim olduğunu uzun süre çözülemeyen ‘bağımsız’ Ahmet Akın seçimlerde 2 bin 304 oy aldı.

Bu ‘büyük’ tablonun dışında muhtarlık seçimlerinde de benzer ‘mikro’ olaylar yaşanabiliyor.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İzmit’e bağlı kırsal Arpalık İhsaniye Mahallesi muhtarlığı için mevcut muhtar Orhan Süren, Hüseyin Güldibi ve Hasan Erdöl aday oldular. 249 seçmenli mahallede mevcut muhtar Orhan Süren 78, Hüseyin Güldibi 37, Hasan Erdöl ise 113 oy aldı.

Ancak seçimlerin yapıldığı köyde iki Hasan Erdöl vardı. 75 yaşındaki Hasan Erdöl ve onunla aynı ismi taşıyan 50 yaşındaki oğlu Hasan Erdöl.

Bu duruma karşı O.K. isimli kişi İzmit İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti. O.K. itiraz dilekçesinde muhtar seçilen Hasan Erdöl ile babasının aynı ismi taşıdığı hangisinin aday olduğunun seçmenlere açıklanmadığı, ikisi de adaymış gibi gösterilip seçmenin aldatıldığı, ayrıca Erdöl’ün dışarıdan seçmen getirdiği iddiaları yer aldı.

İl seçim kurulu: Hangisinin muhtar seçildiği anlaşılamamaktadır

İzmit İlçe Seçim Kurulu itirazın gerekçe ve delil içermediğini belirterek reddine karar verdi. O.K. bu kez Kocaeli İl Seçim Kurulu’na itiraz etti. İl seçim kurulu dışarıdan seçmen getirildiği iddiasını kabul etmedi.

Ancak kurul incelemesinde mahallede yaşayan iki Hasan Erdöl’den hangisinin aday pusulasında yer aldığının belirtilmediği ifade edildi. Kurul seçimin iptaline karar verdi.

Kararın gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Muhtar adaylığı pusulasında muhtar adayı olarak yalnızca Hasan Erdöl isminin yer aldığı, ancak hangi Hasan Erdöl olduğuna dair hiçbir açıklayıcı bilginin (anne adı, baba adı, doğum tarihi vb.) bulunmadığı görülmüştür. Bu itibarla esasen hangi Hasan Erdöl’ün muhtar olarak seçildiği anlaşılamamaktadır. Öte yandan oy pusulası, açıklayıcı bir bilgiye yer verilmemesi nedeniyle seçmenin kafasını karıştıracak niteliktedir. Muhtar adaylığını söz konusu olmadığı dikkate alındığında seçmenin hangi Hasan Erdöl için oy vereceği konusunda tereddütte düşeceği açıktır.”

Arpalık İhsaniye Mahallesi’nde seçim 2 Haziran’da yeniden yapılacak.

Baba Erdöl: Kimse adını çocuğuna koymasın

Baba Hasan Erdöl karara tepki göstererek “Sakın ola bundan sonra bir kimse kendi adını çocuğuna koymasın. Yarın bir şey olduğunda böyle bizim gibi olmasınlar. Artık şaşırıyoruz biz. Hayret içindeyiz” dedi.

İtirazlar reddedilince MHP 'elektronik seçim sistemi' istediİtirazlar reddedilince MHP ‘elektronik seçim sistemi’ istedi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.