Pandemide gelen müzik yasağı sadece turizm merkezlerinde kalktı

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren müzik yasağı Antalya'da 21 Haziran itibarıyla kaldırıldı. Gece kulübü işletmecileri kararı memnuniyetle karşıladı. Antalya ve İzmir'in ardından turizm merkezlerinden Muğla'da da müzik yasağı dün kalktı. Diğer illerde ise sürüyor...

Gündem 23 Haziran 2023
Bu haber 10 ay önce yayınlandı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 1 Temmuz 2021’de canlı müzik yasakları başlamıştı. Bu yasağa göre; müzik yayınları 00.00 ile sınırlandırılmıştı. Tepki çeken ve pandemi bitmesine rağmen kaldırılmayan yasaklar Antalya’da sona erdi. Turist akınına uğrayan kentte müzik yasağı 21 Haziran’da kaldırıldı ve karar, kulüp işletmecileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sabah erken saatlerden itibaren oteller ve tur şirketlerini bilgilendiren eğlence mekanı işletmecileri, sabaha kadar müzikli yayın ve dans gösterileri yaptı. Uzun süredir işletmelerinde gece yarısından sonra müzik yayını yapamamalarının kendilerini olumsuz etkilediğini belirten gece kulübü işletmecisi Adnan Şeker, “Çok zorluk çektik. İnsanlar gece yarısından sonra bize geliyordu ve gelmeleriyle gitmeleri bir oluyordu. İzah edemiyorduk yasağı” dedi.

16 ay boyunca işletmelerinin pandemi nedeniyle kapandığını ve sonrasında da müzik yasağıyla hizmet vermeye çalıştıklarını belirten işletme genel müdürü Ferhat Ünal, müzik yasağını eğlence için gelen yerli yabancı tatilcilere anlatamadıklarını söyledi. Yasağının kalkmasıyla birlikte hareketlilik başladığını belirten Ünal, “Eğlence sektörü olarak çok bedeller ödedik. Yasağın kalkmasıyla birlikte tekrardan eski güzel günlerimize umarız hızlıca ulaşırız” diye konuştu. Ünal, bir gecede 2 bin 500 kişiyi ağırladıklarını söyledi.

Bir başka işletmenin genel müdürü İlker Yeşiltaş da gece kulübüne gelenlerin gece yarısından sonra eğlenmek amacıyla geldiğini ve yasağın kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Yeşiltaş, eğlenmeye gelenlerin büyük çoğunluğunun Ruslardan ve Balkan ülkeleri vatandaşlarından oluştuğunu söyledi.

Gece boyunca yan yana hizmet veren gece kulüplerinin önünde kalabalık eksik olmadı. Giriş ve çıkışlarda güvenlik kontrolünün sıklaştığı dikkati çekti. Otomobiliyle gelenler kadar konakladıkları otellerden transfer aracıyla gelen turist kafileleri de oldu. Gece boyunca eğlence mekanlarında müzik ve dansla oluşturulan koreografide tatilciler müzik yayınının sona erdiği 04.00’a kadar doyasıya eğlendi.

Muğla’da da yasak kalktı

Öte yandan Antalya ve İzmir’de kalkan yasak sonrası yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin gözde tatil merkezi olan Muğla’da da esnaf ve tatile gelen turistler yasağın kalkmamasına tepki göstermişti.

Ülke genelinde pandemi gerekçesiyle getirilen müzik yasağı, Antalya ve İzmir’in ardından Muğla’da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sona erdi.

Yabancı turist sayısı pandemi öncesinin yüzde 5 gerisinde kaldıYabancı turist sayısı pandemi öncesinin yüzde 5 gerisinde kaldı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.