Hastasıyla konuşmalarını paylaşan psikoloğa hapis

İstanbul'da bir psikolog iddiaya göre hastasıyla ilişki kurdu. Tartışma çıkınca da hastasının özel bilgilerini WhatsApp üstünden arkadaşına gönderdi. Yargılanan psikolog 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gündem 13 Mayıs 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
Psikolog, hastası ile konuşmalarını paylaştı: Hapis cezasına çarptırıldı

Konuşma bozukluğu sorunu yaşayan 27 yaşındaki M.A. tavsiye üzerine psikolog H.H.Ö.’nün İstanbul Bahçelievler’deki kliniğinde tedaviye başladı. M.A. 2020 yılından bu yana beş seansa yakın tedavi aldı.

Bu süre içinde psikolog danışanıyla etik değerlerle açıklanamayacak şekilde terapi dışında da görüşmeye başladı. Hastası ve arkadaşıyla tatile de giden klinik psikolog yolda araç kullanma tartışması nedeniyle geri döndü.

Sabah gazetesinden Arzu Kaya’nın haberine göre danıştığı psikoloğun terapi esnasında paylaştığı özel bilgilerini Whatsapp aracılığıyla arkadaşına gönderdiğini öğrenen M.A. avukatı Mert Can Bozkuş aracılığıyla savcılığın kapısını çaldı.

Savcılık “Tartışma nedeniyle kişisel veri ve kişiye özel bilgileri meslek etiğine uygun olmayacak şekilde üçüncü kişiye paylaştı” dediği psikolog hakkında “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan dört yıla kadar hapis cezası istedi.

Sanık H.H.Ö. mahkemede bu paylaşımı yaptığını belirtti, ancak konuşma bozukluğunun kişisel veri niteliğinde olmadığını öne sürdü. Mahkeme sanığın “mesleğinin sağladığı kolaylıktan faydalanarak kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma” suçundan 2 yıl 6 ay hapsine hükmetti.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.