Seçil Erzan, Denizbank yöneticisine ”Beni çok tehdit ettiler” demiş

Milyonlarca dolarlık dolandırıcılıktan yargılanan Seçil Erzan davasında Denizbank yöneticisi Sermin Tekin dinlendi. Tekin, Erzan'ın kendisine ''Beni çok tehdit ettiler, kapıma dayandılar, intihar etmek gibi bir amacım var'' dediğini aktardı.

Gündem 25 Mayıs 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Seçil Erzan, aralarında spor dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan’ın da olduğu toplam 28 kişiyi dolandırmaktan yargılanıyor. Neredeyse her hafta davaya yeni bir müşteki eklendiği için Erzan hakkında istenen ceza artmaya devam ediyor.

Davanın dünkü duruşmasında Denizbank yöneticilerinden Sermin Tekin ‘tanık’ olarak dinlendi.

Sicil amiri olan Tekin, Erzan’ın çalıştığı şubeyle ilgili 7 Nisan 2023’te kendisine telefon edildiğini söyledi. Tekin şikayetçilerden İnci Çeviker’in Erzan’a ulaşmak istediği ancak ulaşamadığının söylendiğini aktardı.

Bu sırada art arda telefonlar almaya başladığını belirten Tekin şunları söyledi: “İnci Hanım’ı beklerken bir telefon daha aldım. Futbolcuların da aralarında bulunduğu kişilerin Seçil Erzan’ı görmek ve paraları hakkında bilgi almak istedikleri yönünde bilgi aldım. O sırada odaya ağlayarak İnci Çeviker girdi. Bana, ’10 yıllık arkadaşım tarafından sırtımdan vuruldum, beni dolandırdı.’ dedi. Önce onu sakinleştirmeye çalıştım. Bana, Seçil Erzan’ın yurt dışına kaçacağını ve buna engel olmamız gerektiğini söyledi. Ben de Seçil Erzan’a izinli olduğu için ulaşılamadığını söyledim. Sonra biz İnci Hanım’ı dinledik ve notlar aldık.”

Tanık Tekin, yöneticilerinden Tanju Kaya’yı aradığını, bankaya gittiğinde Volkan Bahçekapılı ile karşılaştığını ifade ederek, Bahçekapılı’ya bir sıkıntı olup olmadığını sorması üzerine, “Seçil Erzan’la ilgili bir şikayetimiz yok. Sadece elimdeki evraklarla ilgili bilgi almak istiyorum” yanıtını aldığını anlattı.

‘Aktarılan kişilerin hesapları olup olmadığına baktık ve hiçbirini görmedik’

Şubede sanık Erzan’ın odasına girdiğinde müştekilerden Evrim Pınar Güzel ve Burhan Taşpolat’la karşılaştığını anlatan Tekin, Güzel’in burada ağladığını, babasının kendisini sakinleştirmeye çalıştığını aktarardı: “Evrim Hanım da uzun yıllardır Seçil Erzan’a para verdiğini ancak Seçil’in kendisine geri dönmediğini, intihar etmiş olabileceğini söyledi. İbrahim Kocabaldır da Çanakkale’den geldiğini, Erzan’a elden para verdiğini söyledi. Aktarılan kişilerin hesapları olup olmadığına baktık ve hiçbirini görmedik. Yöneticilerimizi de bilgilendirip toplantıdan çıktık. 7 Nisan gecesi Genel Müdür Hakan Ateş’ten telefon aldık. 10.00’da Fatih Terim ile futbolcuların geleceğini söyledi. Ertesi sabah Fatih Terim, Arda Turan ve Emre Belözoğlu genel müdürlüğe geldi. Birlikte görüşme yaptık. Arda Turan, Seçil Erzan’a paralar verdiğini, bir kısmını aldığını ama fazla geri alamadığını söyledi. Biz Seçil Erzan ile görüşemediğimizi söylediğimizde Arda Turan, ‘Bende Seçil’in telefon numarası var, size verebilirim.’ dedi. Toplantının ardından Fatih Terim ile diğer futbolcular gitti.”

Tanık Tekin, bunun üzerine konuştuğu sanık Erzan’ın kendisine çok üzgün olduğunu, olaydan dolayı utandığını ve korktuğunu söylediğini belirterek, “Ne yapabileceğimi sordum. Mümkünse görüşebileceğimizi söyledim. Bana ‘Siz gelin’ dedi. Ben de şoförümle birlikte attığı konuma gittim.” dedi.

‘Erzan perişan haldeydi’

Çorlu’ya gittiğini, Seçil Erzan’ı perişan halde gördüğünü söyleyen Tekin, evde Erzan’ın annesi, bakıcısı ve iki kadın daha olduğunu anlattı.

Banka yöneticisi, Erzan’ın kendisine zor zamanlar geçirdiğini, tehdit edildiğini, başkalarından para aldığını ama veremediğini söylediğini belirterek “‘Çalıp çırpmadım, kendim için bir şey yapmadım.’ gibi cümleler kuruyordu. Orada 3 saat kaldım. Yıllar önce bir hisse senedinden kaynaklanan bir açığının olduğunu söyledi. Sonra, ‘Beni çok tehdit ettiler, kapıma dayandılar, intihar etmek gibi bir amacım var’ dedi. Kendisine annesini ve sevenlerini hatırlattım. Ölümün çare olmadığını söyledim” dedi.

Görüşmelerinde Erzan’ın izni dışında bir şey yapmadığını belirten Tekin, “Bizdeki tüm para alışverişleri ve nakit alışverişler kameralarla izlenen operasyon alanında olur. Bu fon mevzusunu ben ilk kez İnci Çeviker’den duydum. Sonra Tanju Kaya’ya ilettim. Muhtemelen Mehmet Aydoğdu’nun haberler çıktıktan sonra bilgisi olmuştur. Şubede herhangi bir tartaklama olayı olsaydı, çalışanlarımız oradaysa bunu görmemesi ve de müdahale etmemesi mümkün değildir. Orada değillerse bilemem” dedi.

UYAP bakımı nedeniyle duruşma 29 Mayıs’a ertelendi

Mahkeme heyeti, Ulusal Yargı Projesi’nin (UYAP) bakıma girmesi nedeniyle tanık Tekin’in beyanlarından sonra ara karar oluşturdu.

Sanıklar Seçil Erzan ve Ali Yörük’ün tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 29 Mayıs Çarşamba gününe erteledi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.