Sinan Ateş’in avukatı ilk kez konuştu: Dosya nasıl ilerleyecek o bile bilmiyor

Sinan Ateş cinayetinde yaşanan savcı krizine bir yenisi eklendi. Dosya izinden dönen savcı Ayhan Ay'dan alındı. 10Haber’e konuşan ailenin avukatı Ali Yücel, yeni atamayla ilgili gelişme olmadığını söyledi, “Dosyanın ilerlemesini istiyoruz” dedi.

Gündem 1 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürüten ve sağlık gerekçesiyle izne çıkan Ankara Cumhuriyet Savcısı Ayhan Ay, izninin sona ermesinin ardından görevine başladı. Ancak Sinan Ateş dosyası, yeniden savcı Ayhan Ay’a verilmedi ve yetkileri kaldırıldı. Bu arada soruşturmanın uzaması, tutuklu şüphelilerin Temmuz 2024’te tahliye edilmesi riskini ortaya çıkardı.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ateş, 30 Aralık 2022 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Çukurambar semtinde tetikçi Eray Özyağcı tarafından 5 kurşunla öldürüldü. Cinayete ilişkin 22 şüphelinin tutuklandığı ve sona yaklaşılan soruşturmada yaşanan savcı krizi yeni bir boyut kazandı.

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasını ilk olarak, o sırada nöbetçi olan Ankara Cumhuriyet Savcısı Ayhan Ay başlattı. Eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın gözaltına alınması talimatı vermesi ve bazı şüphelileri tutuklatması üzerine izne çıkarılan Ayhan Ay’ın yerine Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer ve Cumhuriyet Savcısı Durmuş Ali Özcan görevlendirildi. Ay da üçüncü savcı olarak görünürde dosyada yer aldı.

Durdu Özer’in koordinatörlüğünde yürütülen soruşturma kapsamında Tolgahan Demirbaş’ın yanı sıra Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın Özel Kalem Müdürü ve yardımcısı Emre Yüksel, MHP’li avukat Serdar Öktem gibi kritik şüpheliler tutuklandı. Bu arada Yıldırım ve Ülkü Ocakları Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Ömer Şanlı hakkında da yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Soruşturmanın kritik bir aşamaya geldiği sırada Temmuz 2023’te Adli Tatil’e girilmesi gerekçesiyle dosya, izne çıkan Durdu Özer ve diğer savcılardan alınarak Başsavcı Vekili Ahmet Altun’a devredildi. Adli Tatil’in sona ermesinin ardından Eylül 2023’te soruşturma tamamen Durdu Özer’den alındı. Soruşturma dosyası yeniden savcı Ayhan Ay’a verilirken Ahmet Altun da koordinatör başsavcı vekili sıfatını sürdürdü. Ayhan Ay’ın, ikinci kez görev aldığı soruşturmada Sinan Ateş’in konum bilgilerini ve adresini Tolgahan Demirbaş’a verdiği iddia edilen Cinayet Büro’da görevli Komiser M.E.A. tutuklandı.

Bu aşamada tamamlanması planlanan soruşturmada Ahmet Yiğit Yıldırım ve Ömer Şanlı’nın arasında bulunduğu ve henüz “işlem” yapılmayan kritik şüphelilerin durumu gündeme geldi. Ancak bunun değerlendirildiği bir dönemde Savcı Ayhan Ay, 2023 yılının Aralık ayı sonunda sağlık gerekçesiyle rapor alarak izne çıktı. Adliye kulislerinde, bu durumun 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Yıldırım ve Şanlı’ya yönelik olası bir operasyonunun AK Parti ve MHP arasında kriz yaratma ihtimaline karşı savcının “zorunlu olarak” izne çıkarıldığı iddiaları gündeme geldi.

Soruşturma dosyası, yeniden Başsavcı Vekili Ahmet Altun’a devredildi. Altun’un adı ise Eylül ayında soruşturmaya atandıktan sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter ile yaptığı görüşme haberleriyle gündeme geldi. İddiaya göre, Yönter bu görüşmede bazı şüphelilerin serbest bırakılması karşılığında Altun’a Yargıtay üyeliği teklif etti. Yönter bu haberleri yalanlarken, Altun ise sessiz kalmayı tercih etti.

Savcı izinden döndü, dosyayı geri alamadı

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre; Sinan Ateş soruşturması, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde rafa kaldırıldı. İki aylık rapor aldığı belirtilen Ayhan Ay’ın geçen hafta izninin bitmesi üzerine adliyede mesaiye başladığı öğrenildi. Ancak haberde yer alan bilgilere göre, Sinan Ateş dosyası yeniden Ayhan Ay’a verilmedi. Ay’ın UYAP’tan dosyayı görme yetkisi de kaldırıldı. Bu süreçte yeni Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaköse’nin soruşturma için yeni bir savcı görevlendirip görevlendirmeyeceği şimdilik belli değil. Dosyada şu an tek yetkili Ahmet Altun.

Tutuklu şüphelilere tahliye yolu

Sinan Ateş cinayetinde yaşanan savcı krizleri ve soruşturmanın uzaması, bazı tutuklu şüphelilerin tahliye olması riskini doğurdu. Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre, soruşturma aşamasında tutukluluk süresi ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçlarda en fazla 1 yıl 6 ay olarak uygulanabiliyor. Bu süre, Ocak 2023’te tutuklanan tetikçi Eray Özyağcı, Dodo lakaplı Doğukan Çep, Emre Yüksel, Tolgahan Demirbaş, Serdar Öktem, özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Aşkın Mert Gelenbey açısından Temmuz 2024’te dolacak. Eğer bu sürede iddianame hazırlanmazsa bu şüpheliler yasal olarak tahliye edilmek zorunda.

Soruşturma kapsamında henüz iddianame yazımına başlanmadı. Çünkü alınan bilgiye göre, henüz soruşturma tamamlanmadı. Özellikle Ahmet Yiğit Yıldırım’ın arasında bulunduğu bazı kritik şüphelilerin ifadeye çağrılıp çağrılmayacakları ve hukuki durumlarının ne olacağının değerlendirilmesi gerekiyor. Tolgahan Demirbaş’ın bilirkişiler tarafından incelenen telefonunda, Sinan Ateş’in yerinin bulunması talimatının Yıldırım tarafından verildiğine ilişkin delillere ulaşılmıştı. Bu eksikliklerin tamamlanmasının ardından iddianame yazılacak. Ancak bu işlemlere karar verilmesi için yerel seçimler sonrasının beklendiği iddia ediliyor.

Ailesi ve avukatından açıklama

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, Ayhan Ay’ın dosyaya en hakim isim olarak görevden alınmasının kamuoyundaki şüpheleri artıracağını belirterek olayın üzerinden 14 ay geçmesine rağmen iddianamenin ortada olmadığını hatırlattı.

Davayla ilgili olumsuzlukların her geçen gün arttığını belirten Ateş, ”Dışarıdaki katillerin daha ne kadar özgür kalacağı, kaç kişinin canına kıyıp kaç hayatı karartacağı ise meçhul” dedi.

Sinan Ateş’in ablası Selma Ateş ise sosyal medya hesabından imalı bir paylaşım yaptı. Mesajına “Yine bir cuma vakti…” diye başlayan Ateş, “Bir babayı, bir öğretmeni torbacılara Cuma namazı çıkışı katlettiren kıravatlı katiller de, birazdan abdest alacaklar, cuma mesajı paylaşacaklar. Mesaj bu kadar…” sözleriyle tepki gösterdi.

Sinan Ateş’in ailesinin avukatı Ali Yücel, 10Haber’e yaptığı açıklamada “Ayhan Bey bildiğimiz kadarıyla raporluydu, ameliyat geçirmişti. Bugün de haberle birlikte vakıf olduk yeni gelişmeye. Yeni atama olup olmadığını bilmiyoruz. Adliyeden sorduğumuzda herhangi bir netlik yoktu. Sonuçta bu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir süreç. Bizim dahil olabildiğimiz, belirleyici olabildiğimiz bir süreç değil. Taraf vekiliyiz, dosyanın ilerlemesi için gayret gösteriyoruz ama gizli olan bir dosya malum… Bu yüzden vakıf olduğumuz şeyler bunlarla sınırlı” ifadelerini kullandı.

Sinan Ateş hatırlatması: Türkeş’in oğlu MHP’ye açtı ağzını yumdu gözünüSinan Ateş hatırlatması: Türkeş’in oğlu MHP’ye açtı ağzını yumdu gözünü

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.