Tahir Elçi davasında 9’uncu duruşma: Tüm taleplerimiz reddedildi

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı sırada vurularak öldürülmesiyle ilgili davanın 9’uncu duruşmasında mahkeme, olay yerinde yeniden keşif yapılması talebini reddetti. 4 sanığın yargılandığı dava , 6 Mart 2024'e ertelendi.

Gündem 30 Kasım 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Tahir Elçi, sonradan öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare önünde.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi 28 Kasım 2015’te Sur İlçesi’ndeki tarihi Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalarda tahrip olmasına tepki amacıyla basın açıklaması yaptığı sırada başına isabet eden mermiyle yaşamını yitirmişti. Firari PKK’lı Uğur Yakışır ‘Olası kastla ölüme sebebiyet verme’ suçundan üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle, olay günü görevli olan tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S.’nin ise ‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar hapisle yargılandığı davanın 9’uncu duruşması görüldü. 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memurları S.T., F.T. ve M.S., “Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi” ile katıldı, Elçi’nin eşi CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, bölge baro başkanları, Türkiye’den ve Fransa, İtalya ve İsviçre’den avukatlar ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan salonda hazır bulundu.

Davanın 9’uncu duruşması görüldü.

Görüntülere müdahale iddiasıyla ilgili rapor okundu

Duruşmada Elçi ailesinin avukatlarının önceki celselerdeki talebi doğrultusunda, olayın yaşandığı sokaktaki bir iş yerinin güvenlik kamerası görüntüsüne müdahale edildiği iddiasıyla dijital materyallerin incelenmesine ilişkin TÜBİTAK’ın hazırladığı rapor okundu. Raporda iş yerinin güvenlik kamerasına ait 765 kamera kaydının incelendiği, cihazda ekleme, çıkarma, kesme ve montaj gibi müdahale olmadığının tespit edildiği aktarıldı. Elçi ailesinin avukatları dosyada delillerin eksik toplandığını söyleyip olay yerinde yeniden keşif yapılmasını talep etti. Mahkeme Elçi ailesinin avukatlarının keşif yapılması, tanık dinlenmesi gibi taleplerinin reddine, yakalama kararı çıkarılan terörist Uğur Yakışır’ın dava dosyasından ayrılmasına, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın duruşma savcısına gönderilmesine karar verip duruşmayı 6 Mart 2024’e erteledi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren duruşma sonrası açıklama yaptı.

“Bütün taleplerimiz reddedildi”

Mahkeme sonrası adliye önünde bir araya gelen grup adına konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren 8’inci ölüm yıl dönümünde maddi gerçeğin ortaya çıkması amacıyla talepleri lehine karar alınmasını istediklerini söyledi. Eren “Bugüne kadar sekiz celsede kısmen de olsa, küçük de olsa yapmış olduğumuz taleplerin bir kısmı yerine geliyordu. Bugün mahkeme heyeti yaklaşık 12 ara karar kurdu. Bütün taleplerimizi reddetti. Bununla yetinmediler, ileriki aşamada yapılmasına daha önce karar verdiği olay mahalli keşfinden de vazgeçti. Daha önce dinlenmesi ileride değerlendirilecek tanıklardan da vazgeçti. Mahkeme aslında bugün üç yıldır süregelen kovuşturma sürecinde çizilen senaryonun son noktasını koydu” dedi.

Tahir Elçi’nin eşi, CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi de duruşma sonrası paylaşımda bulunarak mahkemenin tüm taleplerini reddettiğini söyledi.

Tahir Elçi'nin avukatları kayıp 12 saniyenin peşinde: 8'inci talep!Tahir Elçi’nin avukatları kayıp 12 saniyenin peşinde: 8’inci talep!

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.