Thodex dolandırıcısına yeni dava: 11 bin 462 yıla kadar hapis istemi

Kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında yeni iddianame hazırlandı. Özer hakkında üç ayrı suçtan 11 bin 462 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gündem 23 Ocak 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında yeni şikayetler üzerine ikinci iddianame hazırlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı 572 mağdurun şikayetinin ardından, Thodex kripto para borsası üzerinden dolandırıcılık yapıldığı gerekçesiyle Faruk Fatih Özer’in de aralarında olduğu 21 kişi hakkında başlatılan ikinci soruşturma dosyasını tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede Faruk Fatih Özer ve öteki 20 kişi “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

Fatih Faruk Özer’le yedi şüphelinin örgüt yöneticisi, 13 şüphelinin örgüt üyesi olarak yer aldığı iddianamede Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporuna göre mağdurların zararının 94 milyon lira olduğu belirtildi.

İddianamede Faruk Fatih Özer’in “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama,” “nitelikli dolandırıcılık” ile “örgüt kurma ve yönetme” suçlarından toplam 11 bin 462 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Diğer şüpheliler hakkında da benzer suçlardan değişen sürelerde hapis cezası istenen iddianame değerlendirilmek üzere ağır ceza mahkemesine gönderildi.

Thodex mağdurları paralarının üzerine soğuk su içecek: Niyeti çalışıp ödemekmişThodex mağdurları paralarının üzerine soğuk su içecek: Niyeti çalışıp ödemekmiş

Ne olmuştu?

Faruk Fatih Özer Thodex kripto para uygulaması üzerinden müşterileri dolandırıp Arnavutluk’a kaçmış, binlerce kişi şikayetçi olmuştu. Thodex vurgununda 400 binden fazla kişinin milyonlarca dolarlık zarara uğratıldığı düşünülüyor. İddianamede zarar 356 milyon lira olarak kayda geçti.

Faruk Fatih Özer 30 Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta yakalanmıştı. Arnavutluk’taki Dıraç Temyiz Mahkemesinin iade kararının ardından 20 Nisan’da ülkeye getirilen Özer tutuklanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Faruk Fatih Özer’in de aralarında olduğu yedisi ‘si tutuklu 21 sanık hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme,” “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Yargılamaya bakan Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi kripto para borsası Thodex’teki “dolandırıcılık” davasına ilişkin kararını 7 Eylül 2023’te açıklamıştı.

Mahkeme tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer’e “örgüt kurma, yönetme ve örgüte üye olmak,” “nitelikli dolandırıcılık,” “mal varlığı değerlerini aklama”, “bilişim sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık” suçlarından 11 bin 196 yıl 10 ay 15’er gün hapis cezası vermişti.

Diğer sanıklara çeşitli suçlardan değişen sürelerde hapis cezası veren heyet 16 sanığa delil yetersizliği gerekçesiyle “nitelikli dolandırıcılık” suçundan beraat vermişti.

Mahkeme sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer’e ayrı ayrı 8 milyar 871 milyon 675 bin lira olmak üzere toplam 26 milyar 615 milyon 25 bin lira adli para cezası vermişti. Heyet verilen para cezalarının bir kısmının 24 ay taksitle ödenmesine hükmetmişti.

Bu yargılama sürerken yeni mağdurların ortaya çıkması üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Faruk Fatih Özer ve diğer sanıklar hakkında ikinci soruşturma dosyası açmıştı.

Thodex dolandırıcısına ceza indirimi uygulanmadıThodex dolandırıcısına ceza indirimi uygulanmadı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.