Tunceli’de İliç için yürüdüler: Tüm sorumlular yargılansın

Tunceli’de bir araya gelen birçok demokratik kitle örgütü siyanürlü heyelan faciasının yaşandığı Erzincan İliç’teki madenin süresiz kapanması ve tüm sorumluların yargılanması talebiyle yürüyüş yaptı.

Gündem 20 Şubat 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeni ocağı sahasında meydana gelen ve dokuz işçinin toprak altında kaldığı facianın yedinci gününde aralarında baro, STK ve çevrecilerin bulunduğu bir grup Tunceli’de yürüyüş yaptı. Ellerinde ‘Siyanüre hayır’ pankartları olan grup Sanat Sokağı’nda toplandı. Grup adına konuşan Tunceli Baro Başkanı Fatma Kalsen faciadan önce kentteki madenciliğe karşı çok kez uyarılar yaptıklarını, tepki gösterdiklerini söyledi. Kalsen “Faaliyete girdiği 2008 yılından itibaren birbiri ardına ortaya çıkan felaketlerle sık sık gündeme gelen Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen Çöpler Kompleksi Maden İşletmesi Madenciliği ile yalnızca doğamız ve kaynaklarımız değil, yaşamlarımız da yok ediliyor. Faaliyetleri günümüzde bilinen, mevzuatla dolanılarak parça parça oluşturulmuş projelerle çok büyük paralar kazanan Çöpler Kompleksi Maden İşletmesi’nin yarattığı tahribat ve oluşturulan tehlikeye dikkat çekmek için kent konseyi olarak basın açıklamaları, paneller, miting ve sempozyum düzenledik. Ne bakanlık ne yerel idare ne de mahkemelerce uyarılarımız dikkate alınmış” dedi.

Ortaya çıkan metallerin yol açacağı tehlikeler

Ciddi bir felaket ile karşı karşıya olduklarını belirten Kalsen “Madenlerimiz, ulusal ve uluslararası sermaye gruplarının yağma alanı olmaktan çıkarılmalı, İliç’te meydana gelen felaketin tüm sorumluları yargı karşısında hesap karar vermeli, tüm ÇED olumluları iptal edilmeli ve işletme durdurulmalıdır. İliç’te meydana gelen felaketin tüm sorumluları yargı karşısında hesap vermeli. Yoğunlaşan bu metaller, etkili dozlara ulaştıklarında endokrin hastalık, tedavi enfeksiyonu, kanserler ve otizm gibi ciddi yaygınlığa neden olabilirler. Biz kent konseyi olarak süreci sürekli takip etmeye ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bilgimizi bu süreci daha büyük olumsuz sonuçlar üretmemesi konusunda kullanmakta ısrar ediyoruz” diye konuştu.

İliç’teki facianın gelişini saatler önce gösteren fotoğraflarİliç’teki facianın gelişini saatler önce gösteren fotoğraflar

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.