Cannes günlüğü: Nuri Bilge Ceylan’ın filmi 11 dakika boyunca alkışlandı

Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes'da Altın Palmiye için yarışan filmi 'Kuru Otlar Üstüne' dün festivalde gösterildi. Gösterim sonrası 11 dakika alkışlanan film, şu ana kadar ana yarışmada gösterilen en iyi film olarak yorumlandı. Film Ceylan'ın da filmografisinin en iyilerinden biri olarak gösteriliyor.

Kültür Sanat 20 Mayıs 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı

Dün Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan günüydü. Merakla beklenen ‘Kuru Otlar Üstüne’ dünya prömiyerini festivalde yaptı. Ceylan, ekibiyle birlikte yarışma filmlerinin gösterildiği salona kırmızı halıdan yürüyüp girerken her zaman olduğu gibi kendi gerçekliği ile yürüdü halıdan. Hem de yağmura rağmen.

Salonda Ceylan ve ekibini ayakta alkışlayan bir seyirci karşıladı. Filme ilgi yoğundu. Filmin bitince de 11 dakika boyunca alkış hiç kesilmedi. Şu ana kadar Altın Palmiye için yarışan gösterilen filmler arasında en iyisi olarak kabul gördü ‘Kuru Otlar Üstüne’.

‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ Çanakkale taşrasından Orta Anadolu’ya geçen, ‘Kış Uykusu’nda Kapadokya’yı mesken tutan Ceylan, bu sefer biraz daha doğuya yöneltiyor kamerasını. Anadolu’nun ücra bir köyünde öğretmenlik yapan ve İstanbul’a tayinini bekleyen Samet’in kendisi gibi genç bir öğretmen olan Nuray ile tanışması sonrasında yaşananları anlatılıyor filminde.

Ama köy öğretmenlerinin yaşadıkları üzerinden insanı anlamaya çalışıyor Ceylan. Yapılan yorumlar ise insanı en iyi anlattığı filmi şeklinde. 197 dakikalık ‘Kuru Otlar Üstüne’ filminde,  Ceylan’ın sinemasında alışık olduğumuz taşra sıkıntısı içinde var olmaya çalışan karakterler de var, taciz hikayesi de, bir canlı bombanın kendini patlatması yüzünden yaralanıp hayatına devam etmeye çalışan insanlar da.

Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar’ın filmde rol aldığı biliniyordu. Ama Musab Ekici, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Ece Bağcı (filmin bilinen tek karesinde görünen oyuncu), Yüksel Aksu, Münir Can Cindoruk, Onur Berk Arslanoğlu, Yıldırım Gücük, Cengiz Bozkurt, Emrah Özdemir, Elif Ürse, Nalan Kuruçim, Ferhat Akgün ve Eylem Canpolat’ın filmde rol aldığını festivaldeki prömiyer sonrasında öğrendik.

Senaryoyu Ebru Ceylan, Akın Aksu ile birlikte yazan Ceylan’ın son filmiyle ilgili yapılan yorumlar üst düzey. Ceylan’ın filmografisinin en iyileri arasında gösteriliyor ‘Kuru Otlar Üstüne’. Şimdilik merak edilense Ceylan’ın Cannes’dan hangi ödülle döneceği?

Nuri Bilge Ceylan'ın büyük vizyonu: CannesNuri Bilge Ceylan’ın büyük vizyonu: Cannes

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.