Fazıl Say’dan bir 100. yıl bestesi daha: ‘100 Yaşında Bir Çocuk’

23 Nisan'da İzmir'de '100. Yıl Marşı'nın prömiyerini yapan Fazıl Say, Borusan Sanat'ın siparişi üzerine bu sefer 100. yıl senfonisi besteledi. '100 Yaşında Bir Çocuk' adlı eser, 12 Ekim'de Zorlu PSM'de, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın sezon açılış konserinde çalınacak.

Kültür Sanat 9 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Fazıl Say'ın Cumhuriyetin 100. yılı için bestelediği eser, altıncı senfonisi olma özelliği taşıyor.

23 Nisan’da İzmir’deki Ahmed Adnan Saygun Konser Salonu’nda ‘100. Yıl Marşı’nı seslendiren Fazıl Say’dan yeni proje. Ünlü piyanist, Borusan Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği ‘100 Yaşında Bir Çocuk’u tamamladı. Müzisyenin altıncı senfonisi olma özelliği taşıyan beste 12 Ekim akşamı Zorlu PSM’de dünya prömiyerini yapacak.

Fazıl Say’ın bestelediği eser, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) 2023-2024 sezonunun açılış konserinde müzikseverlerle buluşacak. Konseri Türk şef Can Okan yönetecek. Okan, daha önce de Fazıl Say’ın pek çok konserde müzisyenle birlikte sahneyi paylaşmıştı. Piyanist, ‘100 Yaşında Bir Çocuk’ senfonisinden önce ‘İstanbul Senfonisi’, ‘Mezopotamya Senfonisi’, ‘Evren Senfonisi’ ve ‘Fenerbahçe Senfonisi’ bestelerine imza atmıştı.

Fazıl Say son olarak 51. İstanbul Müzik Festivali’nde kadın şairlerin şiirlerinden bestelediği ‘Dünya Anne’nin prömiyerini yapmıştı. Besteciye eserinde vokalde Serenad Bağcan, davulda Ferit Odman ve kontrbasta Volkan Hürsever eşlik etmişti. ‘Dünya Anne’ bestesinde Şükufe Nihal Başar, Nilgün Marmara, Gülten Akın, Füruğ Ferruhzad, Ayten Mutlu, Didem Madak, Sezen Aksu, Birhan Keskin, Bejan Matur ve Ece Temelkuran’ın şiirleri yer alıyor.

Cumhuriyetin 100. yılı için bir beste de Zeynep Gedizlioğlu’ndan

Borusan Sanat’ın Cumhuriyetin 100. yılı için verdiği eser siparişleri Fazıl Say’ın yeni senfonisiyle sınırlı değil. Yeni sezon boyunca Cumhuriyetin 100. yılı şerefine bir sipariş eser daha dünya prömiyerini Zorlu PSM’deki BİFO konserlerinde yapacak. Sezonun son konserinde genç kuşağın dikkat çeken bestecilerinden Zeynep Gedizlioğlu’nun ismi henüz açıklanmayan sipariş eseri seslendirilecek. Türkiye’nin son yıllarda yetiştirdiği en önemli orkestra şeflerinden Nisan Ak’ın yöneteceği BİFO bu özel konserde Çinli piyanist Zee Zee’ye eşlik edecek.

Henüz 14 yaşında ama piyanonun efsanesiyle aynı sahnede: İlyun Bürkev'i takdimimizdirHenüz 14 yaşında ama piyanonun efsanesiyle aynı sahnede: İlyun Bürkev’i takdimimizdir

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.