Dişini fırçalayanlar kalbini koruyor

Japonya'da yapılan bir araştırma dişini fırçalayanların kalp hastalıklarından ölme riskini azalttığını ortaya çıkardı. Buna göre dişini hiç fırçalamayanların kalp rahatsızlığından ölme olasılığı daha yüksek.

Sağlık 5 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Japonya’da yapılan bir araştırma diş fırçalamak ile kalp sağlığı arasındaki bağı ortaya çıkardı. News Medical’ın haberine göre; araştırma 2013-2016 yılları arasında Japonya’daki Osaka Üniversitesi Hastanesi’nde yatan hastalar arasında yapıldı. Bin 675 kişinin incelendiği araştırmada katılımcılar, dişlerini sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa fırçalayanlar, dişlerini yalnızca geceleri fırçalayanlar, dişlerini yalnızca sabahları fırçalayanlar ve dişlerini hiç fırçalamayanlar olarak dört gruba ayrıldı.

Bunlarla birlikte araştırmacılar, katılımcıların yaşını, cinsiyetini, sigara içme geçmişini de göz önünde bulundurdu. Ayrıca katılımcıların sağlık kayıtları dört bağımsız araştırmacı tarafından geriye dönük olarak incelendi. Araştırmada, kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, kalp krizi, göğüs ağrısı ve ameliyat gerektiren kalp kapağı ve aort hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıklara odaklanıldı.

Dişlerini günde iki kez fırçalayanlar ve sadece geceleri fırçalayanların, kardiyovasküler hastalıklarda hayatta kalma (tahmini) oranlarının, hiç fırçalamayanlara kıyasla önemli ölçüde yüksek olduğu tespit edildi. Araştırmanın bulguları, dişleri yalnızca sabahları fırçalamanın yetersiz ve geceleri fırçalamanın sağlık açısından önemli olduğunu ortaya koydu.

Atletizm Milli Takım antrenörü Çağrı Oflaz hayatını kaybettiAtletizm Milli Takım antrenörü Çağrı Oflaz hayatını kaybetti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.