Doktorlar yurt dışına gitmek istiyor: İyi hal belgesi alımında artış var

Yurt dışına doktor göçü hız kesmiyor, aksine daha da hızlanıyor. Türk Tabipler Birliği, 2023'ün ilk 6 ayında 1,361 doktorun yurt dışına gitmek için iyi hal belgesi aldığını açıkladı. Bu sayı 2022'nin ilk altı ayında 1,171'di.

Sağlık 5 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Son yıllarda beyin göçü Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri. Özellikle çalışma koşullarından şikayetçi olan doktorlar yurt dışına göç ederek burada yaşamaya başlıyor. Türk Tabipleri Birliği de (TTB) 2023 yılının Haziran ayında 242 sağlık çalışanının yurt dışına gidebilmek için başvuru yaptığını belirtti. 2022 yılının ilk 6 ayında 1,171 sağlık çalışanı iyi hal belgesi almak için başvuruda bulunmuştu.

Açıklamada “TTB’ye ‘İyi Hal Belgesi’ başvuru sayısı; Haziran ayında 242, 2023’ün ilk 6 ayında 1,361 oldu. Deprem bölgesindekiler başta olmak üzere tüm meslektaşlarımızın çalışma koşullarının iyileştirilmesi için mücadeleye devam!” denildi.

Bu verileri Cumhuriyet’e değerlendiren TTB Genel Sekteri Vedat Bulut, “2012’nin ilk 6 ayında yalnızca 20 sağlık çalışanı bu belgeyi alabilmek için başvururken bu sayı yıllara oranla giderek artmış. Geçen yıla baktığımızda da 2022’nin ilk 6 ayında 1171 başvuru yapılmışken bu yıl 1361 başvuru yapılmış. Söz konusu veriler yeni mezunları henüz kapsamıyor. Onların başvurusu da dahil olunca bu sayı daha da yükselecek” dedi.

2022 yılında yurtdışına gidebilmek için toplam 2685 sağlık çalışanının iyi hal belgesi almak için başvuru yaptığını hatırlatan Bulut, “Bu gidişle 2023 yılında 3 binden fazla sağlık çalışanı yurtdışına gidecek” dedi ve sağlık emekçilerinin yurtdışına gitme nedenlerini de açıkladı. Bulut, “Sağlıkçılar arasında anket yaptığımızda genç ve yeni mezun doktorların yurtdışına gitmek istemelerinin en büyük nedenlerinden biri sağlıkta şiddet. Yaş oranı arttıkça ekonomik kaygılar öne çıkıyor” diye konuştu.

Sağlık emekçilerinin başka ülkelere göç etmesinin Türkiye’deki sağlık sistemi açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirten Bulut, “Sağlıkta göç verilerine baktığımızda yılda 20 tıp fakültesinin toplam mezunu kadar doktor göçü yaşanıyor. Sağlıkta nitelikli işgücünü kaybediyoruz. İlerleyen yıllarda randevu bulmakta daha zor zamanlar yaşayabiliriz. Sağlık emekçilerinin yaşam koşullarını iyileştirecek adımlar atılmazsa 5-10 yıl sonra bu nedenlerden dolayı toplum sağlığı da olumsuz etkilenecek” dedi.

Yunanistan'daki tekne faciası: Kurtulanlar Yunan sahil güvenliğini suçluyorYunanistan’daki tekne faciası: Kurtulanlar Yunan sahil güvenliğini suçluyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.