Sağlık Bakanlığı’ndan valilere ‘kızamık’ uyarısı

Sağlık Bakanlığı, kızamık vakalarındaki artışa ilişkin olarak 81 il valiliğine gönderdiği yazılarda vakaların artığına dikkati çekerek, önlemlerin artırılmasını istedi.

Sağlık 27 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Kızamık, bir virüsün neden olduğu tüm vücutta deri döküntüsü ve grip benzeri belirtilere neden olan, çok kolay yayılan, bulaşıcı çocukluk çağı enfeksiyonudur. Kişilerin öksürmesi, hapşırması veya konuşması esnasında yayılan damlacıkların solunması ya da bu kişilerin kullandığı nesnelere temas edilmesiyle bulaşır.

Kızamık için alınabilecek önlemler olsa da aşı sayesinde korunulabilen bir hastalıktır ve aşılı olunmadığında özellikle gebelere ve bağışıklığı düşük kişilere kolayca bulaşır.

Bir süredir, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de kızamık vakalarının arttığı belirtiliyor. İstanbul Tabip Odası da hastalıktaki artışın endişe verici boyutlara ulaştığını duyurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vakalardaki artışı doğrulamıştı. Koca Türkiye genelinde aşı oranının yüzde 96 olduğunu, Türkiye’de bulunan yabancılarda ise bu oranın yüzde 87 ile 92 arasında seyrettiğini açıklamıştı.

Prof. Dr. Hasan Saltık kızamık hastalığındaki artışı üç nedene bağladı: Kovid-19, aşı karşıtlığı, düzensiz göçmen akınıProf. Dr. Hasan Saltık kızamık hastalığındaki artışı üç nedene bağladı: Kovid-19, aşı karşıtlığı, düzensiz göçmen akını

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliklerine yazı gönderdi ve kızamığa karşı alınacak önlemleri anımsattı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden valiliklere gönderilen yazıda, dünyada ve Türkiye’de kızamık virüsünün dolaşımının devam ettiği, hastalığın da solunum yolu ile bulaştığı anımsatılarak, önlemlerin artırılarak sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

Yazıda, şöyle denildi:

“Dünya genelinde son yıllarda yaşanılan aşı kapsayıcılığındaki düşüşler, zayıflamış kızamık sürveyansı ve Covid-19 nedeniyle aşılama faaliyetlerinde meydana gelen kesintiler ve gecikmelerin yanı sıra 2022-2023 yıllarında devam eden vakalar, kızamığın dünyanın her bölgesinde tehdit olabileceği anlamına geldiği, dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmiştir. Ülkemizde de son dönemlerde kızamık vaka bildirimleri yapılmaktadır. Bu nedenle kızamığa karşı alınabilecek önlemlerin bir kez daha hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur.”

Eksik aşılar yapılsın

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı nihayet kızamık vakalarının artışını ve önemini kabul ederek 81 İl valiliklerine yazı gönderdi. Kızamığa karşı alınacak önlemler hatırlatıldı. Aşısı eksik çocuklarımıza aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz aşılar yapılmaktadır. Aile hekiminize ve hemşirenize danışın” ifadelerine yer verdi.

Bakan Koca: Kızamık vakalarında artış var, ölüm yokBakan Koca: Kızamık vakalarında artış var, ölüm yok

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.