Dokunulmazlık sona erdi, fezlekeler savcılığa gitti… Aralarında Kılıçdaroğlu da var

Seçimlerin ardından milletvekili seçilemeyenlere ait 400 fezleke Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı. Arasında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun da bulunduğu eski milletvekillerine ait fezlekelere ilişkin soruşturmalar, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilileri tarafından yürütülecek.

Siyaset 6 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Milletvekili seçiminin ardından dokunulmazlıktan yoksun kalan 27. dönem milletvekillerine ait fezlekeler, TBMM Başkanlığı’nca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştırılması için Cumhurbaşkanlığı’na iade edildi.

Çoğu eski HDP milletvekillerine ait fezlekeler, Cumhurbaşkanlığı’ndaki işlemin ardından Adalet Bakanlığı’na, buradan da soruşturmaların tamamlanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’na gönderildi.

Halen Adalet Bakanlığı’nda bulunan yaklaşık 600 fezlekenin de önümüzdeki günlerde başsavcılığa gönderilmesi bekleniyor.

CHP’li Başarır ve İyi Partili Türkkan’ın dokunulmazlığının kaldırılması için ilk adımCHP’li Başarır ve İyi Partili Türkkan’ın dokunulmazlığının kaldırılması için ilk adım

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşan 400 fezleke, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’ndaki tasnifin ardından ilgili soruşturma bürolarına gönderildi.

Arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu eski milletvekillerine ait fezlekelere ilişkin soruşturmalar, Cumhuriyet başsacıvekillerince yürütülecek.

Fezlekeler, “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “kamu görevlisine hakaret” ve “iftira”nın da aralarında bulunduğu farklı suçları kapsıyor.

Dosyaların gönderildiği bürolardan sorumlu başsavcıvekilleri, soruşturma kapsamında, yasama dokunulmazlığı olmayan eski milletvekillerinin ifadesine başvuracak. Başsavcılık, yeterli delil elde edilmesi halinde eski milletvekilleri hakkında dava açacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, daha önce de milletvekili seçilemeyenlere ait fezleke aşamasına gelmeyen 350 suç dosyasını işleme koymuştu.

MHP, dokunulmazlığı kalkan Kılıçdaroğlu’nun yargılanmasını istiyorMHP, dokunulmazlığı kalkan Kılıçdaroğlu’nun yargılanmasını istiyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.