Akşener CHP’ye zehir zemberek: ‘Hançer’ için sert, ittifak için net konuştu

Siyaset 8 Kasım 2023
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin haftalık grup toplantısında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Daha önce İYİ Parti’nin yerel seçimlere 81 ilde kendi adaylarıyla gireceğini ilan eden Akşener, Ahmet Orhan’ı Manisa Turgutlu Belediye Başkan Adayı, Abdullah Aktuna’yı Manisa Ahmetli Belediye Başkan Adayı, Emre Afacan’ı Antalya Döşemealtı Belediye Başkan Adayı, Mehmet Ali Gürses’i Antalya Gündoğmuş Belediye Başkan Adayı, Bülent Kara Giresun Tirebolu İlçe Belediye Başkan Adayı, gazeteci yazar Yasin Topaloğlu’nu ise Kilis Belediye Başkan adayı olarak açıkladı.

Gazze’de süren savaşa değinen Akşener “Filistin’de Netanyahu vahşeti devam ediyor. Basın kaynaklarına göre 7 Ekim’den beri Gazze’de 10 dakikada 1 çocuk öldürülüyor. Bu vahşetin nesini tartışacağız? Netanyahu savaş suçlusu ilan edilmesi için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor? 80 yıldır süren bu çatışmanın çözümü Filistin’i Hamas’ın, İsrail’i Netanyahu’nun düşüncesinden kurtarmaktır” diye konuştu.

Akşener ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ankara ziyareti için “Blinken geçtiğimiz gün ülkemizi ziyaret etti. Bir nokta dikkatimizi çekti, Gazze’den sivillerin çıkarılması konusunda bölgedeki ülkeleri ziyaret etmişler. Netanyahu’nun mezalimi karşısında çözüm sivilleri bölgeden çıkarmak değil katil Netanyahu’yu bir an önce durdurmaktır. Buradan iktidarı uyarıyorum, sakın ola ABD’nin sivilleri çıkarma planının oyuncağı olmayın. Sakın ola ülkemizi yeni bir sığınmacı akınına maruz bırakmayın” dedi.

Özel, Akşener'e doğru ilk adımı attı: İttifak çağrısı gibi ince mesajlarÖzel, Akşener’e doğru ilk adımı attı: İttifak çağrısı gibi ince mesajlar

Bize demediğini bırakmayanlar Özel’in en büyük havarileri oldu

Akşener konuşmasının kalan bölümünü yerel seçimlere ve CHP kurultayına ayırdı, sert mesajlar verdi. Yerel seçimlere hazır olduklarını söyleyen Akşener “Biz statükonun konforundan değil rekabetin heyecanından beslenen bir partiyiz. Önce ben diyenlerin aramızda yeri yoktur” dedi.

Akşener devamında şunları söyledi:

“Sözlerimiz kimilerine karın ağrısı yaptı. Bazıları da bizi kendine düşman gördü. Ne ilginçtir ki 2023 seçimlerinde Türkiye’yi değiştirmek için gösterdiğimiz çabalar karşısında bizi oyunbozanlıkla suçlayanlar hafta sonu itibariyle birer değişim havarisi oluverdiler. Eskiden Gırgır diye bir dergi vardı, onda vardı ‘Bir güldüm, bir güldüm, bir güldüm’ şeklinde. Ben de öyle, bir güldüm, bir güldüm, bir güldüm… Allah’ım sen ne büyüksün, ahirete hiçbir şey kalmıyor Türkiye’de. Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıktığımız için bize demediklerini bırakmayanlar Sayın Özgür Özel’in en büyük havarileri oldu. Hani yüzde 60’la kazanıyordu Sayın Kılıçdaroğlu, hani kola kutusu koysanız kazanıyordu. Kral öldü ama 2023’e damga vuran garip anlayışın sahipleri aynen yerinde duruyor.”

Kılıçdaroğlu’na hançer yanıtı

Önceki dönem CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki “Sırtımda hançerlerle seçime girdim” sözlerine yanıt veren Akşener şunları söyledi:

“Yıllar evvel önemli bir kişi ‘ceketimin astarı yok, her tarafım hançer, bıçak’ demişti. Rahmetli ağabeyime söyledim, dedi ki ‘yaşlı adamların sözlerine bakma, acındırmaya çalışırlar kendini’. Sayın Kılıçdaroğlu da hançerden bahsetti fakat ortada kaldı. Eğer bensem o, ben bugüne kadar kimsenin arkasından hançer vurmadım, ben hançeri hak ettiği takdirde kalbine vurdum. Bugüne kadar hep öyle yaptım. Arkadan işim yoktur. Gereğini yapmıyorsan ha bire hançerlenirsin, o hançerlerin sahiplerini sonra karşında bulursun. 6 kişinin içinde net bir şekilde konuşmuş şahısım. Karşılığında ölmüş anama sövüldü. Ben olmadığıma göre hançerler kimin? Benim sırtımda hançer yok. Elini kaldıranın elini kırarım.”

İttifaka kapıyı kapattı

Akşener Kurultay’da hem önceki dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem de yeni Genel Başkan Özgür Özel’in cezaevinde bulunan eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Gezi Parkı davasından dolayı cezaevinde bulunanlara selam göndermesiyle ilgili “Herkeslere selamlar gitti, biz hariç. Zaten sadece o, yan yana gelmenin bundan sonra zor olduğunun işaretidir. Biz çiçeği burnunda değişim şahıslarının bugün kurabildiği cümleleri sekiz ay önce kurmuştuk. Üstelik kendimizi düşünerek değil Türk milletinin makus talihini değiştirmek için kurmuştuk. Biz her şeyi hamdolsun yeterince gördük. Finiş çizgisine kadar gelip geriye doğru koşanları da gördük, bundan sonra kimseye kefil olmayız. Siz isteseniz de ben olmam. Kişisel ikbal siyasetini de ittifak diye paketlenen menfaat ilişkilerini de tek tek yıkacağız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun 'hançer' açıklamasına İYİ Parti'den sert tepkiKılıçdaroğlu’nun ‘hançer’ açıklamasına İYİ Parti’den sert tepki

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.