Babacan: Kimseye borcumuz yok, seçimi helalinden kazanmış 15 milletvekilimiz var

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, seçim özeleştirisini yapmaktan kaçınmayacaklarını belirterek, "Bizim kimseye en ufak bir borcumuz yok. Hiç kimseyi aldatmadık, hep doğruları söyledik. Bugün seçimi helalinden kazanmış, başı dik, alnı açık 15 milletvekilimiz var" diye konuştu.

Siyaset 27 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçim özeleştirisini yapmaktan kaçınmayacaklarını belirterek, “Bizim kimseye en ufak bir borcumuz yok. Hiç kimseyi aldatmadık, hep doğruları söyledik. Kazandığımız her şeyi de anamızın ak sütü gibi helalinden kazandık. Bugün seçimi helalinden kazanmış, başı dik, alnı açık 15 milletvekilimiz var” diye konuştu.

Babacan, düzenlediği basın toplantısında 14 ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimlere ilişkin detaylı değerlendirmelerde bulundu.

Seçim sonuçlarının kapsamlı bir biçimde ele aldıklarını kaydeden Babacan, şunları söyledi:

“Seçim tarihi yaklaşırken yapılan analizlerde şunu gördük; 6 parti kendi listesiyle seçime girdiğinde ittifakımız Meclis’te çoğunluğu sağlayamıyordu. D’Hondt sistemi ittifak içindeki partileri daha da yakınlaşmaya zorluyordu. İşte o anda bizim için çok zor olan bir kararı verdik ve seçime ortak listelerle girdik.

6 partiyle yaşadığımız tüm bu süreçte sık sık şu ikilemi yaşadık; milletimizin menfaati mi partimizin menfaati mi? Ne zaman bu ikilemi yaşasak tercihimizi milletimizden yana kullandık. Bedeli ne olursa olsun özgürlük, adalet, hukuk ve demokrasiden yana sağlam duruşumuzu asla bozmadık. Sonuçta kendilerine ulaşıp da ikna edebildiğimiz vatandaşlarımızın oranı yüzde 48 oldu. Evet, seçimleri kaybettik. Ancak bizim Türkiye’yi kaybetmeye tahammülümüz yok. Tam da bu nedenle biz buradayız ve dimdik ayaktayız. Sandıktan kendi payımıza ne çıktığının farkındayız. Seçimin ardından üzerimize düşen sorumluluğun da farkındayız.”

DEVA’dan önerilere ret: Gelecek ve Saadet'ten yeni grup formülüDEVA’dan önerilere ret: Gelecek ve Saadet’ten yeni grup formülü

‘DEVA Partisi’ne daha çok ihtiyaç var’

Medyanın baskı altında tutulduğu, sivil toplumun sindirildiği, adaletin ayaklar altına alındığı, yoksulun daha yoksul olduğu bir Türkiye’de DEVA Partisi’ne daha çok ihtiyaç olduğunun altını çizen Babacan, “Çünkü bu iktidar hukukun üstünlüğüne saygı göstermeyecek. Şeffaf, hesap vermeye hazır, kural bazlı bir yönetim anlayışını hiçbir zaman benimsemeyecek. Çünkü Sayın Erdoğan’ın zihin dünyasında bu kavramların yeri yok. Bu iktidar iş başında olduğu sürece ülkemiz içine düştüğü orta gelir tuzağından hiçbir zaman kurtarılamayacak” dedi.

‘Seçimi helalinden kazanmış 15 milletvekilimiz var’

Tertemiz bir seçim kampanyası yürüttüklerini belirten Babacan, sözlerini şöyle noktaladı: “Yapamayacağımız hiçbir söz vermedik. Yeniden milletimizin karşısındayız. Bizim kimseye en ufak bir borcumuz yok. Hiç kimseyi aldatmadık, hep doğruları söyledik. Kazandığımız her şeyi de anamızın ak sütü gibi helalinden kazandık. Bugün seçimi helalinden kazanmış, başı dik, alnı açık 15 milletvekilimiz var. Evet seçimi kazanamadık bunun için gereken özeleştiriyi de muhasebeyi de yapmaktan kaçınmayacağız. Biz hiç kimsenin hakkını yemedik.”

DEVA, Gelecek ve Saadet, çatı partisi kurma hazırlığındaDEVA, Gelecek ve Saadet, çatı partisi kurma hazırlığında

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.