Bugün ‘adalet yürüyüşü’ne başlayacak olan Tanju Özcan’dan tek şart

CHP’den ikinci kez ihraç edilen ve parti lideri Kılıçdaroğlu’na karşı bugün ‘adalet ve değişim yürüyüşü’ne başlayacak olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kılıçdaroğlu genel başkanlıktan vazgeçmediği takdirde asla durmayacağını söyledi.

Siyaset 3 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bugün Bolu’dan Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne yapacağı yürüyüş öncesi basın toplantısı düzenledi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçen yıl partisinden 1 yıl süreyle, geçici olarak ihraç edilmişti. Geçici ihraç süresi dolan Tanju Özcan, 13 Haziran’da CHP’ye geri dönmüştü. Tanju Özcan, partiye dönüşünün ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘değişim’ çağrısı yapmış ve bu çağrısının sonrasında parti tüzüğü ile çeliştiği gerekçesiyle kesin ihraç istemiyle partisinin disiplin kuruluna sevk edilmişti. .

İkinci kez partiden ihraç istemi üzerine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu’dan Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne ‘Değişim ve adalet yürüyüşü’ başlatacağını açıkladı.

Olası ‘vaatlere’ kapıları kapadı

Özcan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun siyasi çıkarlarını gözettiğini belirterek, “Bir süre önce cesur bir karar verdim. Değişim ve adalet temalı bir yürüyüşü 3 Temmuz Pazartesi günü, Bolu’dan Ankara’ya, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’ne kadar yürüme kararı aldım. Bu süreç içerisinde bazı şeyler değişir mi diye de bekledim aslında. Acaba genel başkan gerçekleri görür mü? Genel Başkan değişimin kaçınılmaz olduğunun farkına varmış mıdır ama onun emarelerini görmüyorum, tam tersi emareler görüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ve başarısız ekibi hala yeni kurultayda ‘Nasıl seçilirsiniz?’ derdine düşmüşler” dedi.

Özcan, yürüyüşü iptal etmesi için kendisine vaatlerde bulunulduğunu açıklayarak, “Balgat’ta fildişi kulelerinden bakıp, hala değişim isteyen kişileri göremiyorlar. Üzülerek söylüyorum bunu. Hala bana birilerini gönderip, bu yürüyüşten vazgeçmem karşılığında çeşitli siyasi vaatlerde bulunuyorlar. Yani onlara da söyledim, tekrar söylüyorum. Beni koltuk meraklısı, koltuk sevdalısı tiplerle karıştırmayın. Ben bu yürüyüşü gerçekleştireceğim. Ben bu yola baş koydum. Vallahi de dönmeyeceğim, billahi de dönmeyeceğim. O yüzden bana siyasi vaatle falan gelmeyin” ifadelerini kullandı.

‘İnceldiği yerden kopar’

Siyasi vaatlerin kendisini durduramayacağını söyleyen Özcan, “Halk için kendi koltuk sevdasını bir tarafa bırakıp; ülkesini, çocuklarını düşünerek birinin kendisini yakması gerekiyor. İşte o biri de ben olmaya hazırım. Bunu başından itibaren söylüyorum. Ben Köroğlu’nun torunuyum. Dolayısıyla bu yürüyüşten ölümden başka hiçbir şey beni durduramaz. Kararlı bir şekilde bu yürüyüşü yapacağım” diye konuştu.

Özcan, yürüyüşün sadece Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlık’tan vazgeçmesi halinde iptal olacağını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Genel Başkan, yarın itibariyle ‘Ben görevimden istifa ediyorum, olağanüstü kurultay çağrısı yapıyorum, tüzüğü demokratik bir hale getirmek için arkadaşlarım bir çalışma yaptılar, bunu kamuoyuyla paylaşıyorum ve kurultayda aday olmayacağım’ dediği takdirde, ben bu yürüyüşten vazgeçerim. Demezse sonuna kadar, inceldiği yerden kopar.”

Tanju Özcan: Kılıçdaroğlu'nu Atatürk'ün koltuğundan kaldırmak için yürüyorumTanju Özcan: Kılıçdaroğlu’nu Atatürk’ün koltuğundan kaldırmak için yürüyorum

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.