CHP’de ‘değişmeme’ halleri: Eski grup başkanvekili en önemli başdanışman oldu

Değişim çağrılarına sadece MYK’yı ve danışmanları değiştirerek karşılık veren CHP Lideri, örgütlenmeden sorumlu genel başkan yardımcısı koltuğunu doldurmak yerine bu alanda ‘bilindik’ bir ismi başdanışman olarak seçme yoluna gitti.

Siyaset 4 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Mayıs seçimlerinden sonra parti tabanından yükselen değişim çağrılarına şu ana kadar sadece MYK’yı ve danışmanları değiştirerek cevap veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Parti Örgütü ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı” olarak eski Grup Başkanvekili Engin Özkoç’u seçti.

TBMM’nin bir önceki döneminde CHP Sakarya Milletvekili olan Özkoç, partinin grup başkanvekilliği görevini de yürütüyordu.

Mayıs seçimlerinden sonra MYK’yı değiştiren ancak MYK’nın en önemli koltuğu olan örgütlenmeden sorumlu genel başkan yardımcılığı koltuğunu boş bırakan Kılıçdaroğlu, bu tercihi nedeniyle “Partiyi kendine bağlamak” ile eleştirilmiş, bu eleştirilere “Bu görevi elbette ben tek başıma yapmayacağım” yanıtını vermişti.

80 civarında danışmanı görevden almıştı

15 Haziran’da CHP’den yapılan açıklamada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışman ve başdanışmanlık görevlerini yürüten isimlerin, görevlerine son verildiği duyurulmuştu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, 4 Haziran 2023 tarihi öncesi Danışman ve Başdanışman olarak atanan tüm kişilerin, görevleri 14 Haziran 2023 tarihi itibari ile sonlandırılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi adına yaptıkları çalışmalar için her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesi sonrası 80 civarında danışmanı ve başdanışmanı olduğu ortaya çıkmıştı.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.