CHP’li Murat Bakan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüştü: ‘Soylu’nun adını dahi anmak istemiyorum’

Siyaset 11 Haziran 2024

31 Mart 2024 yerel seçimleri çıkan sonuçlar nedeniyle Türkiye siyasetinde dengeleri değiştiren bir tarih olarak kayda geçti. AK Parti’nin beş sene önceyle kıyaslandığında ülke genelinde yüzde 8.85 oy kaybettiği, CHP’nin büyük bir sürpriz yaparak sandıktan birinci çıktığı süreç beraberinde yeni adımlar getirdi.

Bunlardan biri iktidar ve ana muhalefet partileri arasında diyalog zemini kurulması oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ana muhalefet lideri Özgür Özel 2 Mayıs’ta bir araya geldi. 1 saat 35 dakika süren görüşmenin ardından ‘iade-i ziyaret’ bizzat Erdoğan tarafından dile getirildi. 11 Haziran’da CHP Genel Merkezi’ne gidecek.

‘Normalleşme’ yalnızca yöneticiler düzeyinde kalmadı. İki liderin talimatıyla ana muhalefetin ‘gölge kabine’ olarak kurduğu genel başkan yardımcılarıyla kabinedeki bakanlar bir araya gelmeye başladı.

Çevre ve Dışişleri bakanlıklarıyla yürütülen temasların ardından sıra İçişleri’ne geldi.

CHP İçişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile bakanlıktaki makamında bir araya geldi.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Bakan “Sayın Bakan Ali Yerlikaya’yı ziyaret ettik. Çok sıcak, çok samimi, çok bir verimli bir görüşme oldu. Her konudaki düşüncelerimizi, çözüm önerilerimizi dile getirdik. Bu kadarını paylaşabilirim. Sayın Bakan’a da samimi karşılaması ve verimli görüşme için teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan bir gazetecinin eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisiyle ilgili ithamlarını hatırlatması üzerine şöyle konuştu:

“Yani şimdi yeni bir dönem bu dönem. Biz istişare edebileceğimiz, birlikte çözebileceğimiz, ülkenin sorunlarını birlikte çözebiliyor olmamız lazım. Dolayısıyla o geçmiş yanlıştı yani. Olmaması gereken bir şeydi. İktidarla muhalefetin kesiştiği noktalar nedir? Ülkenin sorunlarıdır. Yani o ülkenin sorunlarında herkes kendi siyasi düşüncesine göre, kendince en doğrusunu yapmaya çalışıyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendi düşüncemize göre en doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Ülkenin menfaatleri noktasında kesiştiğimiz, birlikte çözebileceğimiz sorunları çözebiliyor olmamız lazım.

Dolayısıyla bu istişareler bunun için önemli. Bu bizim muhalefet yapmamızı engeller mi? Engellemez. Biz çözüm üretemediğimiz noktalarda muhalefet yapmaya devam ederiz. Belki birçok konuda sadece konuşarak, görüşerek, karşılıklı birbirimizi dinleyerek, çözmemiz mümkün. Dolayısıyla bu görüşmeler bunun için önemli. Biz bu ülkenin yararına, paydasına, elimizden ne gelirse bugüne kadar yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.”

Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önceki bakanın ismini anmak istemiyorum hiç yani. O dönemde siyasi parti genel başkanları İçişleri Bakanlığı önünde kavga etmeye geliyordu. Biz buraya basın açıklaması yapmaya geliyorduk. Doğru bir şey değil bu. İki ülke savaşır. Savaşan ülkeler bile askeri diplomasiyi sürdürür. Bir ülkenin iktidarla muhalefetinin arasında bir iletişim kanalının olmasından daha doğru bir şey yok. İletişim olur. Bu müzakeredir. Yeri geldiğinde en çetin mücadeleyi de verirsiniz.”

Yerlikaya görüşmeden fotoğraf paylaştı

Yerlikaya Murat Bakan ile görüşmesinden bir fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşarak “CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Murat Bakan’la bir araya geldik. Sayın Murat Bakan’a nazik ziyaretleri için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.