Cumhurbaşkanı Erdoğan Körfez turuna çıkıyor

Mayıs seçimlerinden sonra ‘sıcak para’ ihtiyacı için Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’in ziyaret ettiği Körfez ülkelerini bu kez Cumhurbaşkanı gezecek. Erdoğan’ın 3 günlük turundaki durakları Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Siyaset 17 Temmuz 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün sürecek Körfez turuna bugün başlıyor.

TRT Haber’in aktardığına göre Erdoğan, ziyaretlerine haftanın ilk gününde Suudi Arabistan ile başlayacak ve Cidde’de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşecek.

Erdoğan, salı günü Suudi Arabistan’dan Katar’a geçecek, 8 aylık bir aradan sonra gideceği Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelecek.

Erdoğan’ın Körfez turundaki son durağı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olacak. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile çarşamba günü Abu Dabi’de buluşacak.

Erdoğan, Litvanya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve Körfez ülkerine ziyaret ile ilgili şunları söylemişti:

‘Daha önce arkadaşlarımı gönderdim’

“Bu ziyarette umutlarımız var. Arkadaşlarımı önceden gönderdim. Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri buraları dolaştılar. Biz de bir heyetle gideceğiz. Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’ni dolaşarak onlarla aramızdaki her türlü ilişkileri daha da güçlendirelim istiyoruz. Hatta bugün Muhammed bin Zayed aradı. Merak ediyorlar. Ne oldu, nasıl gitti falan. Dedik ki ‘Nasıl olsa Çarşamba günü sizdeyiz. Orada etraflıca bunları görüşürüz.’ Katar’dan oraya gideceğiz, Suudi Arabistan’a, Katar’a geçeceğiz ve umutluyum.

Ön ziyaretlerde arkadaşlarımız belli bilgilendirmeleri yaptılar. Yapacağımız ziyarette de Türkiye’ye verecekleri destekleri bizzat görme, yaşama imkânımız olacak. Daha önce yaptığım görüşmelerde kendileri söyledi. ‘Türkiye’ye ciddi yatırımlar yapmaya biz hazırız.’ Bunu bu ziyaretle birlikte de inşallah noktalamış olacağız. Bu yatırımlar belki bizde olacak, belki Suudi Arabistan’da, Katar’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nde olacak.”

Hafize Gaye Erkan, Suudi Arabistan'da nasıl karşılandı?Hafize Gaye Erkan, Suudi Arabistan’da nasıl karşılandı?

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.